fbpx

Bezglutenowy chleb ryżowo-owsiany (wegański)

autor Kasia | BezBez
75 komentarzy
Bezglutenowy chleb ryżowo-owsiany bez jajek i nabiału

Po świętach zazwyczaj nie mam weny na kuchenne szaleństwo. Zanim uraczę was wiosennymi i letnimi nowościami, zamieszczę zaległy przepis na prosty, bezglutenowy chleb ryżowo-owsiany bez jajek i nabiału. Ten chleb wyrasta na wysoki, okazały bochen z mięciutkim środkiem i chrupiącą skórką. Jest prosty do zrobienia, bardzo smaczny i neutralny w smaku. Koniecznie go wypróbujcie!

Ten bezglutenowy chleb ryżowo-owsiany zainspirowany jest moimi najlepszymi wegańskimi, bułeczkami bez glutenu. To najpopularniejszy przepis na blogu! I wcale się temu nie dziwię 😉 Tak bardzo je lubię, że pewnego dnia postanowiłam nieco zmodyfikować przepis, podwoić ilość ciasta na bułki i wstawić je do upieczenia w foremce. To było to!

Bezglutenowy chleb ryżowo-owsiany wyrósł mi tak spektakularnie, że prawie wyszedł z foremki. Mimo to, nie opadł, a środek ładnie prezentował się bez żadnych dziur.

Oczywiście ten efekt zależeć będzie od wielkości foremki, której użyjecie. Jeśli wolicie niższe bochenki, z których można zrobić mniejsze kanapeczki, wystarczy użyć nieco większej keksówki. W przepisie znajdziecie wszystkie informacje.

Te bezglutenowy chleb ryżowo-owsiany ma stosunkowo niewiele mąk, jak na pieczywo, które robię. Bazę stanowią dwie mąki, ryżowa i bezglutenowa mąką owsiana.

Dodatek skrobi z tapioki i ziemniaczanej oraz mąki gryczanej skleja całość i sprawia, że chlebek jest miękki i sprężysty w środku. Skórka za to jest przyjemnie chrupiąca i super smakuje posypana ulubionymi ziarnami.

Oczywiście nie obyłoby się bez babki jajowatej i mielonego siemienia lnianego, które nadają glutenowej, elastycznej konsystencji i sprawiają, ze pieczywo się nie kruszy.

Jeśli posmakowały wam moje bezglutenowe bułeczki, to ten chlebek również przypadnie wam do gustu. Jest prosty, pyszny i wygląda jak glutenowy. Na pewno posmakuje każdemu, również dzieciakom. Bardzo wam go polecam!

Skorzystałaś/ skorzystałeś z przepisu?
Daj znać jak Ci poszło i oznacz mnie na Instagramie @bezbezpl

 

zajrzyj również tutaj

75 komentarzy

Aga ltasz 30 kwietnia 2019 - 12:23

Witam. A jaka jest różnica między skrobia a mąka ziemniaczana? I czy można ją zastąpić w całości skrobia?

Odpowiedz
Kasia 2 maja 2019 - 11:09

Nie wiem czy dobrze rozumiem pytanie – czy chodzi ci o różnice między mąką ziemniaczaną, a skrobią ziemniaczaną? Na polskim rynku te dwie nazwy stosuje się do tego samego produktu, więc nie ma różnicy.

Odpowiedz
Agawawa21 7 września 2021 - 07:15

Czym mogę zastąpić babkę jajowatą. Tu gdzie mieszkam nie czegoś takiego.

Odpowiedz
Kasia 10 września 2021 - 10:45

Łuski babki jajowatej nadają glutenowej konsystencji wypiekom bez mąki pszennej i są niezbędne w większości przepisów. Obecnie można je łatwo zakupić w sklepach internetowych (szukaj np. pod nazwą psyllium husk – najlepiej żeby były to łuski – nie ziarenka czy proszek).

Odpowiedz
Agawawa21 10 września 2021 - 17:03

Dziękuję.
Znalazłam

Odpowiedz
Ania 30 maja 2023 - 20:42

Upiekłam ten chleb w keksówce 32cm bo tylko taką miałam i co najważniejsze dałam tylko pół łyżeczki suszonych drożdży. Zostawiłam go w foremce na całą noc do wyrastania. Wypełnił całą formę, pięknie wyrósł, nie opadł i jest pyszny w smaku bo nie czuć w nim drożdży☺️

Kasia | BezBez 30 maja 2023 - 22:17

Super, że w wersji “nocnej” chlebek też się udał! Nie testowałam tej opcji w tym przepisie, więc dziękuję za cenną wskazówkę. Jeśli lubisz chleby, bułki, bagietki lub pizze przygotowane w ten sposób, to kilka takich przepisów znajdziesz w moim e-booku. 🙂

Pati 6 listopada 2021 - 14:06

Witam
Czy mogę zastąpić czymś drożdże?
Np proszkiem do pieczenia jeśli tak to ile go dodać?

Odpowiedz
Kasia 9 listopada 2021 - 12:56

W tym przepisie proszek raczej się nie sprawdzi – trzeba by zmienić cały przepis i proporcje składników. Przepisy na chleb na proszku będą w moim e-booku z przepisami bez drożdży, może też jakiś pojawi się na blogu. Tymczasem proponuję spróbować swoich sił z zakwasem – na blogu znajdziesz przepis na podobny chlebek, ale właśnie na zakwasie – https://bezbez.pl/przepisy/chleby-i-wypieki/chleby-i-bulki/bezglutenowy-chleb-ryzowo-owsiany-na-zakwasie/ . Ewentualnie spróbuj bułek bez drożdży na proszku https://bezbez.pl/przepisy/chleby-i-wypieki/chleby-i-bulki/bulki-bezglutenowe-bez-drozdzy-weganskie/

Odpowiedz
Noemi 25 listopada 2021 - 22:27

Dzisiaj piekłam pierwszy raz. Wygląda przepięknie! Dziękuję za inspirację ❤️

Kasia 26 listopada 2021 - 15:02

Na zdrowie! 🙂

Izabela 6 sierpnia 2022 - 12:34

Czy łuski babki jajowatej można zamienić na błonnik psyllium? Czy to może ten sam produkt?:)

Kasia 12 sierpnia 2022 - 14:48

Pod nazwą “błonnik psyllium” może kryć się kilka produktów – niestety producenci stosują tę nazwę zamiennie, np. do łusek babki jajowatej, ziarenek babki płesznik lub mieszanki ich obu. Musisz ocenić, z czym masz do czynienia na wzrok – chodzi o przezroczyste, lekko brązowe lub beżowe łupinki (to łuski babki jajowatej), a nie ciemno brązowe nasionka (babka płesznik). Korzystaj tylko z tych jasnych łusek/ łupinek , bo one działają o wiele silniej, mocniej chłoną płyn i nadają glutenowej konsystencji. Z babką płesznik lub mieszanką babek, efekt może być różny.

Ania 29 lutego 2024 - 23:17

Dzisiaj go zrobiłam. Pięknie wyszedł 🙂 neutralny w smaku, tak jak pisałaś. Mi taki odpowiada 🙂 pokroiłam na 20kromek po 65g – 70g. Mega !

Odpowiedz
Kasia | BezBez 15 kwietnia 2024 - 16:06

Bardzo się cieszę, że smakowało! Pozdrowienia!:)

Odpowiedz
Daria 5 maja 2019 - 16:11

Witam. Dziękuję za ten przepis, kolejny chleb z Twojego bloga, który wychodzi doskonały 🙂 Mam jednak pytanie, ile dać świeżych drożdży zamiast w proszku? Mam wrażenie, że lepiej rosną i wychodzą mi chleby ze świeżych drożdży. Ze wszystkich Twoich przepisów nie udała się jedynie szarlotka sypana, a tak poza tym cała reszta to 10/10 🙂 Dziękuję i proszę o kolejne przepisy 🙂

Odpowiedz
Kasia 7 maja 2019 - 09:56

Witaj! Dziękuję za miłe słowa, bardzo mi miło 🙂 Jeśli chodzi o świeże drożdże, to używam ich rzadziej, bo moje jelita lepiej czują się po tych suszonych. Dlatego też ciężko mi jest podać dokładne proporcje. W przypadku tego chlebka spróbowałabym dać 25 g lub 1/4-1/3 kostki. Trzymam kciuki za kolejne wypieki! 🙂

Odpowiedz
Kinga 23 lipca 2023 - 15:05

Czym mozna zastapic mąkę ryzową? ( zarówno w tym jak i innych przepisach) uczulenie na ryż niestety ;(

Odpowiedz
Kasia | BezBez 16 sierpnia 2023 - 18:25

To zależy od przepisu (jakie są inne składniki, jaki ma być efekt końcowy), więc trudno mi doradzić tak, żeby wszędzie się sprawdziło. Tutaj spróbowałabym mąki jaglanej lub z ciecierzycy. W innych recepturach w pierwszej kolejności próbowałabym z jaglaną właśnie. Pamiętaj tylko, żeby dostosować ilość płynu w zależności od użytej mąki.

Odpowiedz
Daria 8 maja 2019 - 18:30

Dałam 1/4 kostki, wyszedł znakomity, za chwilę produkcja następnego 😉

Odpowiedz
Kasia 8 maja 2019 - 19:08

Ekstra! Może następnym razem i ja się pokuszę o świeże drożdże 🙂 Dzięki za wiadomość!

Odpowiedz
Kasia 24 września 2019 - 22:09

Czy może być babka plesznik

Odpowiedz
Kasia 25 września 2019 - 12:39

Niestety nasiona babki płesznik działają o wiele słabiej niż łuski babki jajowatej. Chleb może się kruszyć i nie mieć takiej ładnej struktury.

Odpowiedz
Noemi 26 listopada 2021 - 10:25

Użyłam babki płesznik i chleb wyszedł mimo wszystko świetny 😀

Kasia 26 listopada 2021 - 15:02

Super, bardzo się cieszę! 🙂

Agata itasz 9 maja 2019 - 11:12

Pomyliłam mąki. Chodziło mi o skrobie kukurydziana. A nie o ziemniaczana 🙂
Czy można tą skrobi kukurydziana zastąpić w całości mąka kukurydziana?

Odpowiedz
Kasia 9 maja 2019 - 12:32

Mąką kukurydziana to nie to samo co skrobia kukurydziana. Ta pierwsza jest żołta, a druga przypomina mąkę ziemniaczaną. Tak jak napisałam w przepisie najlepiej użyć skrobi kukurydzianej lub mąki z tapioki, chlebek wychodzi wtedy bardziej puszysty i elastyczny. Ostatecznie możesz dodać mąki ziemniaczanej, chlebek na pewno wyjdzie, ale będzie ciut inny. Może też potrzebować odrobinkę więcej wody przy wyrabianiu. Mam nadzieję, że pomogłam 🙂 Pozdrawiam!

Odpowiedz
Magda 29 sierpnia 2019 - 21:26

Chlebuś pyszny 🙂 jeśli ktoś szuka chleba podobnego do pszennego to ten zastąpi go znakomicie 🙂 . Mój Synek 3 letni go uwielbia a chyba wszyscy wiedzą jakie dzieci potrafią byc wybredne ;). Bardzo dziękuje za ten przepis 🙂

Odpowiedz
Kasia 2 września 2019 - 12:44

A ja dziękuję za cudowna wiadomość! 🙂 Bardzo się cieszę, że chlebek smakuje, szczególnie najważniejszym testerom – maluchom 😉 Pozdrawiam ciepło!

Odpowiedz
Agata 8 września 2019 - 19:35

Bardzo dobry chleb, dobre polaczebiw wszystkich składników, jestemna diecie bezglutenowej bo karmie piersią, wiele przepisow juz za mna nawet takich slaw jak A. Lewandowska i wszystkie się chowaja przy tym. Mysle ze normalny zjadacz chleba w życiu by nie rozpoznal ze to “bezglutenowy gniot”. Jest Pabi prawdziwa specjakistka!!!!

Odpowiedz
Kasia 11 września 2019 - 11:30

Bardzo dziękuję za tak miłe słowa, miód na moje serce!:) Cieszę się, że mogę pomóc <3 Nie wiem czy już jestem taką specjalistką 😉 ale mam sporo doświadczenia, więc mogę się tym dzielić 🙂 Bezglutenowe gotowanie to dla mnie ciągła nauka i testowanie nowych możliwości, wciąż tak wiele jest do odkrycia 🙂 Pozdrawiam ciepło!

Odpowiedz
Agata 21 września 2019 - 10:14

P. Kasiu, w czym najlepiej trzymac ten chleb? Ja trzymam w bawelnianej sciereczce i w chlebaku blaszanym, ale po 3,4 dniach pleśnieje, jest jakis sposob zeby dluzej wytrzymal?

Odpowiedz
Kasia 22 września 2019 - 19:06

To niestety normalne, że niektóre bezglutenowe chlebki szybciej pleśnieją, szczególnie te drożdżowe (przy tych na zakwasie mi się to w ogóle nie zdarza). Dodatek mąk z kasz czy płatków powoduje równiez szybszą fermentację, szczególnie w cieplejsze dni. Ja zazwyczaj nie trzymam całego chleba w chlebaku, tylko pierwszego dnia, jak wystygnie, od razu połowę zamrażam – kroję na kromki i chowam do strunowego woreczka. Potem jak ten świeży się skończy rozmrażam sobie tyle, ile potrzebuję (polecam opiekacz). Mam nadzieję, że choć trochę pomogłam 🙂 pozdrawiam

Odpowiedz
Anna 21 września 2020 - 15:13

Ja trzymam swój w folii w lodówce, nie wiem czy dobrze robię, ale jeszcze nigdy mi nie spleśniał.

Kasia 21 września 2020 - 19:00

Jeśli nie pleśnieje w lodówce, to wszystko jest w porządku. 🙂 Ja zawsze część mrożę. Natomiast chlebki na zakwasie praktycznie mi nie pleśnieją, ani się nie psują w temperaturze pokojowej.

Magda 10 września 2019 - 15:43

Proszę o pomoc 🙁 . Za pierwszym razem chleb mi wyszedł pięknie , wyglądał tak jak na zdjęciu . Już robię 3 podejście i ciasto idzie w kosz 🙁 zostawiam ciasto do wyrośnięcia lecz on nie wyrasta tylko się robi na nim taka zaschnięta skorupa 🙁 co robię zle ? Pozdrawiam

Odpowiedz
Kasia 11 września 2019 - 11:39

Myślę, że przyczyna leży w drożdżach i prawdopodobnie zbyt ciepłej wodzie. Niestety trzeba na to uważać, bo łatwo przesadzić z temperaturą. ja czasami ryzykuję i zwykle się udaje, ale może być różnie. Następnym razem sprawdź palcem, czy woda nie jest zbyt ciepła lub gorąca, powinna być przyjemnie ciepła i nie parzyć. Możesz też spróbować kupić drożdże innej firmy, jeśli przyczyna nie będzie leżała w temperaturze wody. Trzymam kciuki za chlebek! Pozdrawiam

Odpowiedz
Magda 24 lipca 2020 - 20:22

Witam,
Czym mogę zastąpić mąkę gryczaną, jestem na nią uczulona ?

Odpowiedz
Kasia 29 lipca 2020 - 17:42

Najlepiej sprawdziłaby się tu mąka teff (np. od firmy Pięć Przemian). Ma ona podobne właściwości do gryczanej. Ciasto może jedynie potrzebować odrobinkę więcej wody. Trzeba monitorować konsystencję i dodawać po łyżce.

Odpowiedz
Magda 21 września 2019 - 12:48

Miałas racje ! Problem był z wodą, dawałam za gorącą :/ . Jeśli chodzi o mąke owsianą to czy mogę z niej zrezygnować na rzecz innych mąk które są w przepisie ? jeśli tak to w jakich proporcjach ? Nie za bardzo możemy owsa 🙁

Odpowiedz
Kasia 22 września 2019 - 19:00

Cieszę się, że udało się rozwiązać problem 🙂 Jeśli chodzi o mąkę owsianą w tym przepisie, to jest ona bardzo kluczowa, po prostu dodając inne mąki nie wyjdzie już tak samo. Możesz zawsze poeksperymentować z dodtkiem innych mąk, ale zawsze będzie to już nieco inny wypiek. Wiem, że niektórzy czytelnicy eksperymentują z mąką jaglaną czy z ciecierzycy…A może spróbujesz inne chlebki z bloga, które nie mają owsa?

Odpowiedz
Ola 7 listopada 2019 - 11:12

Hei Kasiu, pieke ten chlebek nalogowo, jest taki pyszny. Troche z nim kombinowalam i obecnie pomijam skrobie (i tapioke tez) i zastepuje maka kukurydziana 1/2 szklanki i maka jaglana 1/2 szklanki i mam wrazenie, ze jest lzejszy. Acha i podgrzewam foremke razem z piekarnikiem i wtedy jest fajniejsza skorka:) Dziekuje za wspanialy przepis:)

Odpowiedz
Kasia 13 listopada 2019 - 11:32

Super, że eksperymenty się udają! Dziękuję za cenne wskazówki 🙂 <3

Odpowiedz
Ania 23 stycznia 2020 - 21:52

Witam serdecznie. Ten przepis to prawdziwa petarda!!! Właśnie ukroiłam, chleb jest sprężysty pyszny, obłedny. To mój najlepszy wypiek od conajmniej 2 lat. Po raz pierwszy piekłam z użyciem łupiny babki jajowatej i to jest to Z całego serca dziękuje w imieniu moich dwóch małych bezglutków. Jutro zrobię bułkipozdrawiam i gratuluję

Odpowiedz
Kasia 24 stycznia 2020 - 12:53

Ja również serdecznie dziękuję za tą wspaniałą wiadomość i komentarz! 🙂 Jeśli mogę się choć odrobinę przyczynić do radości bezglutenowych maluchów, to dla mnie bezcenne. Aż chce się tworzyć kolejne przepisy. 🙂 Pozdrawiam i życzę kolejnych, udanych wypieków <3

Odpowiedz
Agnieszka 8 marca 2020 - 10:00

Cześć! Czy mogę czymś zastąpić babkę jajowatą i siemię lnianie? Jajkiem? Niestety nie mogę jeść nasion, a chleb wygląda na przepyszny! 🙁

Odpowiedz
Kasia 9 marca 2020 - 12:23

Niestety nie próbowałam robić takich chlebków na jajkach. Babka i siemię nie tylko skleja, ale nadaje sprężystości i glutenowej struktury wypiekom. Musisz po prostu spróbować… A jesteś pewna, że nie możesz jeść łupin/ łusek babki jajowatej – to nie są całe nasiona, tylko ich zewnętrza część? Mam jeden pomysł na chlebek bez babki i siemienia, ale na razie w głowie i nie wiem kompletnie, czy wyjdzie czy będzie to wielka klapa – podzielę się jak się uda 😉

Odpowiedz
Anna 21 września 2020 - 15:19

Wypróbowałam kilka Pani przepisów na chleb nie dodając do żadnego łusek babki jajowatej, a jest ona w każdym przepisie. Mieszkam za granicą i tutaj znają tylko babkę płesznik – jako psyllium. A będąc w Polsce zawsze zapominam kupić. Jeszcze nigdy nie zdarzyło mi się żeby chleb nie wyszedł, no może raz kiedy dodałam za ciepłej wody i zaparzyłam drożdże.

Odpowiedz
Kasia 21 września 2020 - 19:11

Witaj Aniu, cieszę się, że udaje Ci się upiec dobre chlebki z moich przepisów. Jeśli chodzi o babkę -psyllium to właśnie babka jajowata, psyllium husk – to łuski babki jajowatej – przynajmniej tak jest na Polskim rynku. Może jednak używasz tego samego co ja? 🙂 Generalnie szperając w internecie widzę, że jest zamieszanie z tymi nazwami i najlepiej odróżniać wzrokowo co kupujemy. Łuski to przezroczyste, beżowe, delikatne, łupinki, a babka płesznik jest ciemno brązowa (najczęściej to całe nasionka). Z mojego doświadczenia i niektórych czytelników wynika, że babka płesznik nie daje takiego samego efektu. Nie chłonie tak silnie wody, nie daje takiej struktury. Bułki czy chlebki jakoś wychodzą, ale do końca tak jak trzeba… Cokolwiek więc używasz, jeśli jesteś zadowolona, to najważniejsze i bardzo się cieszę!

Odpowiedz
Kate 10 marca 2020 - 16:49

Chleb smaczny. Nie suchy. U mnie wychodzi taki ciemny. Nie jak na zdjęciu. Na pewno za sprawą mąki gryczanej. Jaki rodzaj mąki gryczanej dodajesz?

Odpowiedz
Kasia 11 marca 2020 - 11:56

Cieszę się, że chlebek posmakował. 🙂 Ja zwykle dodaję mąkę gryczaną jasną/ białą (choć nie zawsze jest tak opisana na opakowaniu) – ona jest lżejsza, delikatniejsza w smaku i wypieki na niej wychodzą bardziej puszyste. Kolor chlebka może tez zależeć od łusek babki jajowatej (niektóre mocniej ciemnieją po upieczeniu) oraz mielonego siemienia lnianego – ja używam złocistego, odtłuszczonego, już zmielonego (ma przyjemny, łagodny smak, najlepiej działa w wypiekach i nie zmienia ich koloru).

Odpowiedz
Aagnieszka 22 kwietnia 2020 - 20:34

Mam pytanie jeśli bym chciała zastąpić mąkę owsianą- jaglaną to ile bym jej musiala dac i czy wogóle chlebek ma szansę na to że wyjdzie dobry?

Odpowiedz
Kasia 23 kwietnia 2020 - 11:31

Chlebek wyjdzie, ale prawdopodobnie będzie miał mniej puszystą konsystencję – mąka jaglana jest cięższa i bardziej chłonie wodę. Jeśli już użyłabym jej nieco mniej – 2/3-3/4 szklanki. Jeśli nie możesz mąki owsianej, to może spróbujesz mojego chlebka bez foremki lub drożdżowego pieczonego w naczyniu/garnku? W tych przepisach nie ma mąki owsianej.

Odpowiedz
Basia 24 czerwca 2020 - 10:00

Witam czym zastąpić make z tiapoki

Odpowiedz
Kasia 24 czerwca 2020 - 19:31

Żeby chlebek pozostał podobnie elastyczny i pulchny, to mąke z tapioki najlepiej zastąpić skrobią kukurydzianą lub skrobią ryżową (nie mąką!).

Odpowiedz
Ola 3 sierpnia 2021 - 19:14

Ten chleb jest absolutnie przepyszny! Ze względu na karmienie piersią małego alergika nie jadłam chleba od roku, aż trafiłam na ten przepis. Dziękuję, że zmieniłaś moje życie na lepsze i smaczniejsze 🙂 czy domyślasz się co może być winą zakalca w spodniej części? Czy należy dłużej piec przewrócony chleb czy to kwestia zbyt luźnej konsystencji ciasta?

Odpowiedz
Kasia 3 sierpnia 2021 - 19:57

Bardzo się cieszę, że mój przepis przyniósł Ci tyle radości! Życie z chlebkiem jest rzeczywiście lepsze i smaczniejsze. 🙂 Jeśli chodzi o zakalec, to w pierwszej kolejności winiłabym konsystencję ciasta – może była zbyt wilgotna, może babka z siemieniem i mąki pochłonęły nieco mniej płynu. Polecam do tego chlebka mielone i odtłuszczone siemię lniane – ono lepiej chłonie płyn niż zwykłe, możesz też dodać więcej łusek babki jajowatej zamiast siemienia (2/3 łyżki) – ona mocniej chłonie wodę. Chlebek mógł też nieco przerosnąć, a potem opadł w piekarniku – stąd mały zakalec. Zwróc na to uwagę i w razie potrzeby skróć czas wyrastania. Możesz też podpiec dół chleba kładąc go bokiem na blaszce, zamiast do góry nogami. Warto też przetestować pieczenie bez papieru – w nasmarowanej grubą warstwą masła klarowanego lub oleju kokosowego i wysypanej mąką, płatkami, ziarnami, foremce – tak chlebie lepiej się wypieka od spodu i możliwe, że nie trzeba będzie go przewracać i podpiekać. Mam nadzieję, że kolejny chlebek wyjdzie jeszcze lepiej! Pozdrowienia!

Odpowiedz
Ola 6 sierpnia 2021 - 15:35

Dziekuje za podpowiedź! Faktycznie chlebek mi mocno wyrósł, a przy przewróceniu do góry nogami opadł. Czy myślisz ze make owsiana w tym przepisie można zamienić np. Na więcej ryżowej i gryczanej? Owies chyba też uczulił synka

Odpowiedz
Kasia 30 sierpnia 2021 - 14:10

Mąkę owsianą najlepiej by było zastąpić mieszanką pół na pół np. mąki z ciecierzycy i jaglanej lub ciecierzycy i kukurydzianej – tak na wyczucie bym spróbowałam, żeby chlebek był jak najbardziej zbliżony do oryginału. Możesz też przetestować opcję z większa ilością mąki ryżowej i gryczanej – jak wspomniałaś, ale chlebek będzie nico inny (cięższy?). Pamiętaj, by przy zamianie mąk zwrócić uwagę na ilość płynu – może być potrzeba dodać więcej wody.

Odpowiedz
Sylwia 29 września 2021 - 13:21

Zrobilam chleb wg przepisu – wyszedl dobry w smaku ale niestety bardzo proszę kruszy i jest dosyc suchy. Czy dodałam za mało wody (2,5 szklanki) czy też może być jakas inna przyczyna?

Odpowiedz
Kasia 4 października 2021 - 13:53

Ten chlebek nie powinien być suchy ani się kruszyć, więc na pewno gdzieś tkwi błąd… Trudno mi powiedzieć, czy ta ilość wody była ok – nie wiem jaką konsystencję miało ciasto. Jeśli chlebek był suchy, a nie miękki i wilgotny, to może rzeczywiście miało za mało wody. Może to kwestia odmierzenia suchych składników (czy używasz miarek kuchennych?), może to kwestia chłonności danej mąki, rodzaju siemienia (powinno być to odtłuszczone) lub łusek babki jajowatej (czy nie pomyliłaś ich z ziarenkami babki płesznik?)… Na tę chwilę takie przyczyny przychodzą mi do głowy.

Odpowiedz
Katarzyna 8 stycznia 2022 - 22:39

A czy próbowała Pani kiedyś piec chleb bezglutenowy w automacie? Przepis bardzo mi przypadł do gustu i zastanawiam się czy maszyna podoła?

Odpowiedz
Kasia 10 stycznia 2022 - 11:00

Niestety nie, nigdy nie korzystałam z takiego sprzętu, więc ciężko mi coś podpowiedzieć – trzeba przetestować. 🙂

Odpowiedz
Lidia 23 stycznia 2022 - 09:14

Witam, chlebek piekłam już trzy razy za każdym razem wychodzi przepyszny, miękki, sprężysty. Będę próbować inne przepisy na chlebki na pewno wyjdą tak samo pysznie jak ten. Dziękuję Pani za przepisy i za ten blog 🙂
Pozdrawiam.

Odpowiedz
Kasia 24 stycznia 2022 - 16:41

Bardzo mi miło, dziękuję! Mam nadzieję, że kolejne wypieki również Ci posmakują. 🙂 Uściski!

Odpowiedz
Ania 3 września 2022 - 22:56

Witaj Kasiu, uwielbiam Twoje przepisy! 🙂 Korzystałam z nich już wielokrotnie, ale z tego przepisu skorzystałam pierwszy raz i jestem bardzo pozytywnie zaskoczona, że wychodzi tak puszysty i niezwykle podobny w konsystencji (po pokrojeniu) do chleba pszennego! 🙂 w smaku niesamowity <3 bardzo, bardzo dziękuję! widać, że wkładasz całe serce w to co robisz 🙂
Zastanawiam się czy do tego (lub innego chlebka na drożdżach z Twoich przepisów) można dodać suszone owoce, np. żurawinę albo suszoną śliwkę? Uwielbiam takie dodatki, ale obawiam się czy nie wyjdzie zakalec… Będę wdzięczna za odpowiedź 🙂 Pozdrawiam serdecznie 🙂

Odpowiedz
Kasia 16 września 2022 - 14:24

Cześć Ania! Dziękuję za ciepłe słowa. Cieszę się, ze chlebek Ci posmakował i tak pięknie się udał. Jeśli chodzi o dodatki, to zależy od przepisu i rodzaju chleba. Możesz poeksperymentować, ale zacznij od małej ilości dodatków i niedużych kawałków (np. śliwkę lepiej drobno pokroić), żeby nie obciążyły za bardzo ciasta. Poobserwuj jak wychodzą takie chlebki i jeśli będzie ok, zwiększaj stopniowo ilość dodatków. Powodzenia!

Odpowiedz
Maria 13 listopada 2022 - 13:09

Chleb wyszedl pyszny! Co prawda moja babka i siemię nie były zbyt zmielone, a mimo to chleb się udał, miał chrupiąca skórke i był mięciutki w środku. Nie wytrzymałam i zjadłam jeszcze ciepły!

Odpowiedz
Kasia 14 listopada 2022 - 19:44

Haha, super, na zdrowie! Mam nadzieję, że brzuch nie bolał! ;)))

Odpowiedz
Klaudia 6 lutego 2023 - 13:20

Piekłam chleb zgodnie z przepisem, pięknie wyrósł, był cudowny do momentu wyciągnięcia i przełożenia na odwrócona blaszkę, wówczas opadl, rozjechal sie a po wyciągnięciu okazał się być surowy w środku:( szkoda bo skórka była pyszna i we wstępnej fazie pieczenia wyrósł cudownie i był wyglądowo taki o jakim marzyłam. Co było nie tak z pieczeniem? Nie powinien być jednak pieczony dłużej i w wyższej temperaturze?

Odpowiedz
Kasia 20 marca 2023 - 20:40

A może masz coś nie tak z piekarnikiem? Dziwne, żeby po takim czasie pieczenia chleb był totalnie surowy w środku. Piekłaś na pewno z termoobiegiem? Może spróbuj zwiększyć temperaturę o 10 stopni, lub o 20 i wtedy bez termoobiegu. Ciasto nie wyszło za luźne?

Odpowiedz
Jolanta 13 kwietnia 2023 - 16:26

Bezglutenowy chlebek, wyszedł bez problemu, dobry przepis.

Odpowiedz
Kasia 25 kwietnia 2023 - 21:14

Cieszę się, że smakowało!:)

Odpowiedz
Ada 8 lutego 2024 - 10:03

Robiłam chleb z innego przepisu, z innego bloga , nie wyszedł… bo niby zgodnie z treścią, a upiekł się twardy i nadawał do wyrzucenia, zrobiłam z Pani przepisu i w końcu córka zjadła super chleb bezglutenowy, dzięki za przepis ! Porządnie, jasno opisany. Już wydrukowałam parę innych do przetestowania.

Odpowiedz
Kasia | BezBez 14 lutego 2024 - 20:54

Ogromnie się cieszę, że chlebek Wam posmakował! 🙂 W moim e-booku znajdziesz więcej przepisów na takie smakowite pieczywo. <3

Odpowiedz

Zostaw komentarz

Zostawiając komentarz na blogu wyrażasz zgodę na przetwarzanie podanych w nim danych osobowych i publikację jego treści (twój adres e-mail nie zostanie opublikowany). Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności.

COPYRIGHT © 2023 BEZBEZ STUDIO Katarzyna Wojnowska, Wszelkie prawa zastrzeżone