fbpx

Bezglutenowy chleb z karobem (na zakwasie)

autor Kasia | BezBez
0 komentarz
Bezglutenowy chleb z karobem na zakwasie, bochenek

Tak jak obiecałam, dzisiaj podrzucam wam przepis na bezglutenowy chleb z wykorzystaniem zakwasu gryczano-ryżowego z amarantusem. Jeśli mamy już wyhodowany zakwas, to zrobienie sobie z niego chleba powinno pójść jak z płatka.

O zaletach chleba na zakwasie rozpisywałam się już przy okazji innego przepisu na zakwas kukurydziano-ryżowy. Warto do niego zajrzeć, jeśli dopiero rozpoczynacie przygodę z zakwasem i chcecie się dowiedzieć, czemu wypiekany na nim chleb ma więcej zalet niż ten na drożdżach.

Jeśli już macie wyhodowany zakwas gryczano-ryżowy, to możecie zabrać się za pieczenie chleba. Poniżej znajdziecie moją propozycję na bezglutenowy chleb z dodatkiem karobu, który nadaje mu ciemnego koloru oraz ciekawego smaku i aromatu.

Karob to tzw. mączka chleba świętojańskiego, używana często jako zastępnik kakao.

Karob jest słodki w smaku, ma ciekawy aromat i świetnie nadaje się do deserów. Polecany jest przede tym, którzy mają alergię na kakao. Warto wprowadzić go do swojej diety, bo ma wiele cennych witamin i minerałów, a poza tym jest mniej kaloryczny niż kakao. Używam go do zdrowych słodyczy, trufli, kremów, budyniów i polew. Karob jest pyszny i odżywczy, więc warto poszukać go w sklepie ze zdrową żywnością lub zwykłym markecie.

Wrażliwcy muszą pamiętać, że karob nie jest „low FODMAP”. Dozwolona ilość karobu to ok 6 g. Jeśli jednak chodzi o bezglutenowy chleb na zakwasie z karobem, to nie trzeba się tym przejmować, gdyż bakterie fermentujące ciasto przetrawią zapewne również i zawarte w karobie fruktany. Jeśli przeżyłeś już fazę eliminacji i reintrodukcji, to śmiało spróbuj tego chlebka.

Bezglutenowy chleb z karobem na zakwasie

Poniższy przepis na chleb bazuje na zakwasie gryczano-ryżowym z amarantusem oraz mieszance różnych, naturalnych mąk bezglutenowych. Praktycznie nie używam gotowych „miksów” bezglutenowych, więc mieszam wiele rodzajów mąk, by uzyskać ciekawą konsystencję i smak chleba. Taki wypiek jest tez dużo bardziej wartościowy i odżywczy, więc warto mieszać wszystko, co tam mamy w bezglutenowej spiżarce.

Zdaję sobie sprawę, że nie każdy ma w domu takie bogactwo mąk, sama kupuje niektóre okazjonalnie, dlatego możecie pokusić się o zamianę niektórych składników np. mąki z sorgo lub z komosy ryżowej. Może to oczywiście wpłynąć na konsystencję i smak chleba, lecz całość powinna być udana. We WSKAZÓWKACH napisałam sugerowane zamienniki niektórych składników. Jeśli macie dodatkowe pytania, to śmiało piszcie w komentarzach.

Nie zniechęcajcie się ani pracą z zakwasem ani różnymi dziwnymi mąkami i kombinujcie. A nóż wyjdzie wam jeszcze lepszy bezglutenowy wypiek.

Skorzystałaś/ skorzystałeś z przepisu?
Daj znać jak Ci poszło i oznacz mnie na Instagramie @bezbezpl

zajrzyj również tutaj

Zostaw komentarz

Zostawiając komentarz na blogu wyrażasz zgodę na przetwarzanie podanych w nim danych osobowych i publikację jego treści (twój adres e-mail nie zostanie opublikowany). Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności.