Powiedzieć, że to ciasto to czekoladowa rozpusta, to jak nic nie powiedzieć. Ten przepis siedział mi ciągle z tyłu głowy i wiedziałam, że jak tylko w lato pojawią się najlepsze maliny, to będę próbować go zrealizować. Bezglutenowy tort czekoladowy to połączenie mięciutkiego kakaowego ciasta, obłędnie czekoladowego kremu i kwaskowatych, aromatycznych malin. Nie zawiera jajek, nabiału i glutenu, ale to nie żaden fit deser. To ciacho na wyjątkowe okazje. Zakochają się w nim wszyscy fani czekolady.
Przygotowanie tortu to dla mnie zawsze duże wyzwanie, dlatego do tej pory na blogu pojawił się jeszcze tylko jeden taki przepis. Jeśli szukacie tortu bez nabiału, jajek i glutenu, to tort à la banoffee z orzechowym karmelem powinien przypaść Wam do gustu.
Natomiast czekoladowe ciasta to już moja mała słabość, więc przepis na ciasto czekoladowe na bananie bez jajek lub bezglutenowe ciasto czekoladowe rekomenduję Wam gorąco. Więcej przepisów z kakao lub czekoladą w roli głównej znajdziecie pod tagiem CZEKOLADA.
Bezglutenowy tort czekoladowy z malinami nie zawiera jajek, nabiału i glutenu, a smakuje jak najlepszy, tradycyjny i zupełnie niedietetyczny deser. Połączyłam w nim mięciutkie ciasto na bazie batata, mus czekoladowy ze śmietanki kokosowej i gorzkiej czekolady oraz pyszne, letnie maliny. Wyszło idealnie!
Ciasto czekoladowe na bazie batata robiłam już wielokrotnie (nawet jeden z przepisów czeka wciąż na publikację!) i zawsze wychodzi wspaniale. Upieczony, karmelowy w smaku batat nadaje ciastu słodyczy i niesamowicie miękkiej konsystencji. Dzięki temu blaty nie wymagają nasączania i nie muszą długo łączyć się z wartą kremu.
Przełożenie, to aksamitny i puszysty mus czekoladowy na bazie ubitej śmietanki kokosowej (czyli stałej części schłodzonego mleka kokosowego) i rozpuszczonej gorzkiej czekolady. Ten krem jest gęsty i świetnie zastyga. Często stosuję go do tart na zimno czy deserów bez pieczenia. Możecie przełożyć nim również dowolny biszkopt lub podać w pucharkach z owocami.
Świeże, kwaskowate i słodkie maliny wspaniale komponują się z czekoladowym smakiem i nadają deserowi nieco lżejszego charakteru. Pierwszą warstwę przełożenia podkręciłam też dodatkiem konfitury malinowej, która świetnie dopełniła całość. Wyszło przepysznie!
Mój bezglutenowy tort czekoladowy z malinami zrobił prawdziwą furorę i zniknął w kilka chwil. Co więcej, mój tata, którego bardzo ciężko zadowolić deserem w wersji „bezbez” również był zachwycony i nie miał żadnego „ale” – dla mnie to niezawodny znak, że tort posmakuje i Wam.
Ma nadzieję, że mój kolejny „tortowy” wyczyn Wam posmakuje i uświetni niejedną okoliczność i okazję do świętowania. Ten przepis to również świetna baza, którą możecie modyfikować pod siebie. Ciasto możecie przełożyć tradycyjnym kremem, zmienić owoce, gdy sezon na maliny minie lub czekoladowy krem użyć do innego ciasta np. bananowego biszkoptu z tortu à la banoffee. Bądźcie kreatywni!
Wiem, że tort to zawsze wyzwanie, a taki w wersji „bez wszystkiego” szczególnie. Musi wyjść idealnie, pięknie wyglądać i posmakować każdemu. Ja również różnie z nimi sobie radzę, ale z tym przepisem poszło mi naprawdę gładko.
Wierzę, ze Wam również się uda! Trzymam kciuki!
48 komentarzy
Czy zamiast mleczka kokosowego można użyć jogurtów kokosowych? Czy ich konsystencja się nie nada?
Do tego kremu jogurty na pewno się nie sprawdzą, po prostu się nie ubiją, mają za mało tłuszczu itd. – to tak jak w przypadku tradycyjnego nabiału, czyli śmietanki 30% na bitą śmietanę nie zastąpimy jogurtem. Musi być tłuste mleko kokosowe o ekstrakcie z kokosa ok. 80 %.
Cześć, czy mogę użyć gotowej mieszanki Schaer? Taką mam w domu a Tori wygląda obłędnie ❤️
Niestety nie umiem podpowiedzieć, bo nie korzystam z mieszanek, nie wiem jak się zachowają w takim cieście…
Tort wyszedł super, najlepszy jaki córka miała.
Zmieniłam mąki, ponieważ tych z przepisu nie może i dałam trochę więcej łusek babki.
Dałam mąki: z prosa brązowego, kukurydzianą, z ciecierzycy i czubatą łyżkę amarantusowej.
Dziękuję za fajny przepis
Bardzo proszę!:) Cieszę się, że tort się udał nawet po modyfikacjach i smakował córce – to najważniejsze. 🙂 Pozdrowienia!
Robiłam ciasto dwukrotnie. Za każdym razem całość piekłam na raz, w odrobinę szerszej tortownicy, ale nie przekrawałam. Wychodzi elegancko!
Za pierwszym razem próbowałam zrobić krem z mleka kokosowego, ale niestety mi się zwarzył. Za drugim razem zrobiłam krem z przepisu na muffinki piernikowe i to jest bardzo fajne połączenie. No i nic nie ma prawa się zwarzyć.
Beatko, cieszę się, że ciasto się udaje. Krem z muffinków piernikowych na pewno świetnie tu pasuje – pierwotnie miał iść właśnie do tego przepisu. 🙂 Jeśli natomiast masz problem z kremem na bazie śmietanki kokosowej, to możesz spróbować inaczej go zrobić – mianowicie, w rondelku rozpuść czekoladę w podanej ilości śmietanki kokosowej, podgrzej całość razem, do uzyskania gęstej, gładkiej masy. Następnie odstaw całość do przestygnięcia, a potem wstaw do lodówki – krem elegancko stężeje i możesz go dodatkowo teraz ubić.:)
Tort zrobiłam na dzisiejsze swoje urodziny. Piekłam w tortownicy 26cm całe ciasto na raz i udało mi się przekroić blat na pół. Krem z mleczka kokosowego z rossmann. To mleczko ma mniej tłuszczu niż to z przepisu Ale nie zawiera zagestników. Przełożenie konfitura wisniowa. Wyszło super i mocno czekoladowo. Polecam
Cieszę się, że tort się udał i posmakował! 🙂 W tym przepisie z czekoladą to mleczko z Rossmanna rzeczywiście też będzie ok. Dzięki za wskazówkę!
Bardzo mi się podoba ten przepis, jednak mam dwie wątpliwości:
1. Czy tort mogę złożyć dzień wcześniej i podawać dopiero na drugi dzień?
2. Czy krem można przełożyć do rękawa i wyciskać czy jest zbyt delikatny i się zepsuje?
Z góry dziękuje!
Tak, można jak najbardziej przygotować tort dzień wcześniej, ale może górną warstwę – jeśli robisz taką malinową lub ze świeżych owoców – zrobiłabym w dniu podania. Jeśli dekorujesz w inny sposób, to powinno być ok. Dobrze schłodzony krem można przełożyć do rękawa i wyciskać, ale pod wpływem ciepła dłoni może zacząć robić się luźniejszy. Ja w takich wypadkach chłodzę ponownie i znowu wyciskam.
Czy zamiast czekolady można dodać kakao i. Smietan. fixu? Nie mam wystarczającej ilości czekolady. Niestety ciasto wychodzi mi zakalcowate. Może to wina piekarnika. Mam gazowy i nie mogę ustawić temperatury
W tym przypadku do kremu potrzeby jest również tłuszcz kakaowy, który jest w czekoladzie, dzięki temu krem mocno zastyga. Sama bita śmietana z kakao też może się udać (niestety nie wiem w jakich proporcjach), ale to będzie zupełnie co innego – krem nie będzie tak stabilny i mocno czekoladowy.
Dzień dobr. Chciałabym zrobić ten tort na 50 urodziny cioci, na około 50 osób. Ile
razy mniej więcej kupić więcej składników? X5?
Z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam serdecznie
To wszystko zależy w jakiej tortownicy zamierzasz robić ten tort i ile takich form chcesz przygotować – bo rozumiem, że nie będzie to jeden wielki tort? Mój robiłam w foremce o śr. 21 cm (myślę, że starczyłby na ok. 15 porcji – ale zależy od wielkości kawałków) – jeśli zamierzasz użyć właśnie takiej foremki to pomnóż składniki przez ilość ciast, które chcesz upiec, np. x3. Jeśli masz inny rozmiar formy musisz najpierw skorzystać z przelicznika/ kalkulatora form – znajdziesz je w internecie np. https://www.przeliczto.pl/przelicznik-proporcji-przepisow-i-foremek-do-pieczenia,1,2,calculator.html – wówczas oblicz, ile potrzebujesz składników na swoją, jedną formę, a potem pomnóż przez ilość ciast, które chcesz w niej upiec. Jeśli nie robiłaś tego ciasta wcześniej, to polecamkażdą masę na ciasto i krem robić osobno na każdą formę (nie wszystkie naraz), bo może być ci ciężko wyczuć konsystencję, szczególnie jeśli coś pójdzie nie tak w obliczeniach.
Tort jest przepyszny mimo że bez jajek, zwykłej smietany oraz glutenu. Zrobiłam go na 3 rocznicę ślubu. Nie sądziłam że zejmy po takim czasie prawdziwy i tak smaczny tort. Dzięki. Twoje wypieki są rewelacyjne!
Przemiło mi to czytać! Wszystkiego dobrego dla Was, kolejnych udanych rocznic i wypieków! 🙂
kurcze, jak robie kremy z mleka kokosowego, to po jakims czasie masa w ciescie sie rozplywa i wycieka ;/ nie ma juz puszystosci. to trzeba zjesc w ciagu 3 ch godzin ? 😀
Jeśli chodzi o ten tort to nic nie powinno popłynąć – tutaj rozpuszczona czekolada (tłuszcz kakaowy) trzyma pięknie krem w ryzach. 🙂
A ja mam pytanie odnosnie maki gryczanej- czy jest opcja zastapic ja inna?
I czy nada sie dynia pizmowa czy ona posiada juz inne wlasciwosci?
Jeśli już to lepiej pasowałaby dynia hokkaido – ma podobną konsystencję do batata i odrobinę słodyczy, ale z batatem tort będzie lepszy moim zdaniem. Mąkę gryczaną w ostateczności można spróbować zastąpić kukurydzianą, teff, może mąka z ciecierzycy również by się sprawdziła. Jeśli chodzi o gryczaną, to moim zdaniem jej nie czuć – jeśli o to chodzi. 😉
Ile jajek musiałabym użyć aby zastąpić siemię lniane?
Siemię lniane nie zastępuje zawsze w przepisach jajka – tutaj owszem odrobinę skleja, ale przede wszystkim dodaje wilgotności i nieco glutenowej konsystencji. Jeśli chcesz dodać jajko to nie kosztem siemienia. Musisz zmienić wówczas proporcje płynnych składników i dodać np. nieco mniej napoju roślinnego, np. dodając jedno jajko dałabym o 1/4 szkl. napoju mniej – ale nie wiem czy to wypali, czy ciasto nie będzie się kruszyć – nie testowałam tej opcji.
Robiłam już ten biszkopt kilka razy, zawsze super wychodzi. Też wolę upiec na dwie blaszki, bo na jedną w moim przypadku 18 cm na spodzie jest bardziej wilgotne, jakby brownie.
Ja nie polecam aromatu migdałowego Dr. Oetkera, bo robi dziwny posmak j biszkopt ma jasniejszy kolor oraz jest cięższy. Nie wiem dlaczego tak, ale jak piekłam dwie porcje na jeden tort i dałam do jednej aromat waniliowy to ten był super a ten z migdałowym był taki jak opisałam wyżej.
Cieszę się, że przepis się sprawdza! 🙂 Rzeczywiście na blaszkę 18 cm lepiej piec osobno każdy biszkopt, bo spód może się nie dopiec. Co do aromatu, to ja nie zauważyłam takich zależności u siebie (a testowałam już rożne opcje) – ja używam zwykle ekstraktu w ciemnej buteleczce.
No wygląda wspaniale! Wybrałyśmy ten tort na wielkanocny stół – dam znać, jak wyszedł 🙂 Buziaki!
Mam nadzieję, że uda się wspaniale!
Witam czy mleczko kokosowe może być mniej w lodówce moje jest 24 h?
To zależy od mleczka i temperatury w lodówce, ale zwykle może to być za krótko – śmietanka może się dobrze nie ściąć i nie oddzieli się woda. Jeśli masz awaryjną sytuację i nie ścięła ci się dobrze śmietanka, nie da się ubić, to w przypadku tego ciasta, możesz rozpuścić ją razem z czekoladą w rondelku do połączenia się składników, potem schłodzić masę w lodówce do ścięcia i dopiero ubić mikserem.
Kochana, ten tort to MISTRZOSTWO! Był ozdobą nie tylko naszego stołu świątecznego, ale córka upiekła go także mężowi na urodziny. Jadło go wielu gości (3/4 to Słoweńcy, w tym dzieci) i wszyscy byli zachwyceni. Trzeba było ratować ostatni kawałek, aby jubilat mógł jeszcze raz go skosztować 🙂
Wspaniałe wieści, miód na moje serducho! 🙂 <3 Cieszę się, że tort tak posmakował i wychodzi wam za każdym razem - gratulacje i oby tak dalej. 😀 Uściski!
Cześć, dziękuję Ci że jesteś, bo bez twoich bezglutenowych przepisów świat nie miałby tyle kolorów 🙂 Ten torcik chcę zrobić na 3 urodzinki synka. Czy możesz mi powiedzieć jaki olej masz na myśli o neutralnym smaku? jaki tutaj najlepiej się sprawdzi?
Pozdrawiam serdecznie!
Kasia
Każdy najzwyklejszy olej się sprawdzi, np. rzepakowy, słonecznikowy, rozpuszczony kokosowy rafinowany itp. Po prostu nie oliwa itp. tłuszcze, które mają wyrazisty smak i aromat, nie pasujący do słodkich wypieków. Trzymam kciuki za udane ciacho!
Chciałabym upiec ten tort na urodziny, co zamiast mąki ziemniaczanej?
Możesz spróbować dać więcej budyniu – ale ciasto może wyjść bardziej wilgotne w środku. Prawdopodobnie trzeba będzie też zmniejszyć odrobinę płynu.
Witam. Czy kakao w biszkopcie można zastąpić karobem? Lub całkiem pominąć?
Karob raczej się tu nie sprawdzi – ciasto pewnie wyjdzie zakalcowate. Można ewentualnie pominąć i zmniejszyć odrobinę ilość płynu, ale nie wiem jak ze smakiem – nie testowałam takiej opcji.
Super przepis!!! Pierwszy raz robiłam tort w takim zdrowym wydaniu i wyszedł przepyszny!!! ❤️ Nie wiem tylko dlaczego oba ciasta mi pękły dość mocno w piekarniku jakaś rada na przyszłość? Ale jakoś przełożyłam to masą i związało to w lodówce, polecam!
Cieszę się, że smakowało! 🙂 Pęknięcia mogą się zdarzać – czasem to kwestia konsystencji ciasta (za mało/ za dużo płynu), czasem zbyt szybkiego rośnięcia w piekarniku (a każdy piekarnik trochę inaczej działa) – więc tu trzeba trochę poeksperymentować. 🙂
Ja jako kulinarne beztalencie poległam na biszkopcie- wyszedł totalny zakalec planuje podejście numer 2. Natomiast krem OBŁĘDNY!!!! Mam nadzieję, że ciasto kolejnym razem się uda i popisowy tort będzie gotowy.
Zakalce się zdarzają, nawet mi! Szczególnie te ciasta bez jajek są wrażliwsze pod tym względem. Cieszę się, że chociaż krem posmakował. 😉 Trzymam kciuki za kolejne eksperymenty!
Dizeń dobry, czy jeśli chciałabym użyć zwykłej mąki pszennej, to powinnam jej dodać taką samą ilość jakiej Pani użyła sumując wszystkie użyte rodzaje mąk? Czy nie da się tego tak przełożyć 1:1?
Z góry dziękuję i pozdrawiam! Tort wygląda pysznie 🙂
Obawiam się, że nie można tego tak przełożyć 1:1. Myślę, że trzeba spróbować dać na wyczucie tej mąki, porównując konsystencję ciasta do jakiejś pszennej, czekoladowe wersji – może robiłaś jakieś podobne ciasto? Jeśli podejmiesz się próby, daj znać koniecznie, jak poszło. Pozdrowienia!
Czy można użyć ksylitolu? Do biszkoptu i kremu. Ksylitol i erytrytol to jedyne slodzidla które mogę używać..
Tak, będą ok – jest nawet wspomniane w przepisie. 🙂
Wygląda obłędnie.
Czy można zamiast tych wszystkich mąk użyć pszennej?
Na pewno można, ale niestety nie podam dokładnych proporcji, bo nie testowałam takiej opcji. Jeśli będziesz eksperymentować, to daj znać koniecznie, jak wyszło i ile mąki dodałaś. Pozdrowienia!