fbpx

Miękkie pierniczki nadziewane bez glutenu, jajek i mleka

autor Kasia | BezBez
23 komentarze

Okres przedświąteczny to czas intensywnego „pierniczkowania”. To właśnie teraz tony korzennych ciasteczek wędrują z nami na koleżeńskie spotkania, firmowe wigilie lub zapakowane na drobne upominki. Na te okazje najlepiej sprawdzają się pierniczki gotowe od razu do jedzenia, które nie wymagają leżakowania i czekania aż zmiękną. Dzisiejszy przepis na miękkie pierniczki nadziewane bez glutenu jajek i mleka nada się tu idealnie. Pięknie udekorowane i nadziane pysznymi powidłami skradną serca tych obdarowanych.

Takie ciasteczka sprawdzą się również jako ekspresowa wersja do zrobienia tuż przed Wigilią. Będą się pięknie prezentować na stole i na pewno posmakują każdemu. Jeśli chcecie upiec proste pierniczki od razu gotowe do jedzenia, to zajrzyjcie też na moje przepisy na kruche pierniczki jak speculoos i miękkie pierniczki na ziemniakach – są pyszne!

Miękkie pierniczki nadziewane bez glutenu, jajek i mleka chodziły mi głowie już dość długo. Po kilku próbnych wypiekach i eksperymentach z różnymi mąkami i składnikami, udało mi się stworzyć satysfakcjonującą mnie wersję pierniczków nadziewanych bez produktów, które najczęściej trzeba wyeliminować z diety.

Od zawsze uwielbiałam toruńskie Katarzynki, miękkie i puszyste korzenne ciasto, które smakowało mi nawet bez żadnej polewy, lukru lub nadzienia. Takie mało słodkie, wytrawne były dla mniej najlepsze. Chciałam, żeby moje pierniczki choć trochę mi je przypominały. Jeśli lubicie takie mniej słodkie wypieki, to możecie przygotować pierniczki z tego przepisu pomijając nadzienie. Będą równie smakowite!

Miękkie pierniczki nadziewane bez glutenu, jajek i mleka

Moje pierniczki nadziewane bez glutenu, jajek i mleka to mięciutkie, puszyste, korzenne ciasto, słodkie nadzienie i przyciągająca oko dekoracja. Te pierniczki pięknie się prezentują i obłędnie smakują.

Żeby ciasto było puszyste, musi być ono nieco luźniejsze i klejące. Z tego względu najlepiej przygotowywać po 1-2 pierniczki na raz, wałkując ciasto małymi partiami. Brzmi to nieciekawie, ale uwierzcie mi, to prościna i idzie całkiem szybko. Na moim profilu na Instagramie  i w poście na facebooku zapiszę filmik z przygotowania tych pierników, gdzie będziecie mogli podejrzeć moją metodę składania i wykrawania ciasteczek.

Tu możecie podejrzeć, jak formować i nadziewać pierniczki.

Pierniczki nadziewane bez glutenu nie obejdą się bez dobrego nadzienia. Najważniejsze, żeby wybrać bardzo gęste powidła lub konfiturę, które nie spływają z łyżki. Sprawdzi się również najzwyklejsza twarda marmolada.

Zbyt wodnisty farsz spowoduje, że sklejone warstwy ciasta nieco się rozejdą, a nadzienie wypłynie. Jedną z prób wykonałam właśnie z takimi powidłami, dlatego w pierniczkach po upieczeniu została tylko połowa nadzienia. Mimo tego, nadal były bardzo dobre i zjedliśmy je ze smakiem, ale lepiej zwrócić na ten detal uwagę, by pierniczki wyszły idealnie.

Miękkie pierniczki nadziewane bez glutenu, jajek i mleka

Te miękkie pierniczki nadziewane bez glutenu, jajek i mleka smakują mi najbardziej w wersji z polewą z gorzkiej czekolady.

Te z cienką warstwą lukru lub całkiem bez dekoracji, również są świetne. Wam pozostawiam wybór jaką wersję wybierzecie. Mam nadzieję, że ten przepis na świąteczne, bezglutenowe pierniczki zachwyci również was i wszystkich, których będziecie nimi częstować.

W tym roku zjadłam już niejedną blachę korzennych ciastek i nadal nie mam dosyć! Czuję, że jeszcze będzie „pierniczkowanie”. 🙂

Skorzystałaś/ skorzystałeś z przepisu?
Daj znać jak Ci poszło i oznacz mnie na Instagramie @bezbezpl

zajrzyj również tutaj

23 komentarze

Kasia 10 grudnia 2019 - 13:49

Cześć, nastawiam się na zrobienie w tym roku, czy można użyć jajka zamiast siemienia? Mam złe doświadczenia i zazwyczaj mi nie wychodzi potrawa jak zmieniam..

Odpowiedz
Kasia 10 grudnia 2019 - 17:59

Niestety nie robiłam wersji z jajkiem, musiałabym przetestować, dostosować proporcje. Myślę, że ciasto będzie miało inną konsystencję, nie wiem czy będzie tak miękkie i długo świeże. Siemię zastępuje nie tylko jajko, ale też gluten. Jeśli możesz spożywać siemię, to proponuje spróbować oryginalnej wersji 😉

Odpowiedz
Joanna 6 grudnia 2020 - 00:16

Czy pierniczki udało Ci sie zrobić z jajkiem zamiast siemienia?

Odpowiedz
Kasia 7 grudnia 2020 - 12:13

Nie próbowałam, ale przetestuję tę opcję przy kolejnej okazji robienia pierniczków. Jeśli będę miała tez informacje od czytelników, którzy próbują tej modyfikacji, to dam znać. 🙂

Odpowiedz
B 23 grudnia 2020 - 11:59

Niestety nie polecam, przepis skomplikowany, pracochłonny a pierniczki takie sobie. Konsystencja niezła ale jakby mało smaku, dałabym więcej przyprawy może, nie wiem. Bardzo rozczarowujące, bo dużo pracy.

Odpowiedz
Kasia 23 grudnia 2020 - 12:13

Bardzo mi przykro, że pierniczki Ci nie posmakowały, tym bardziej, że ogrom czytelników uwielbia ten przepis i ja również. Jeśli miały mało smaku (co dziwne bo moje były bardzo wyraziste, mocno piernikowe) to może warto się przyjrzeć swojej przyprawie do piernika, każda się nieco różni i czasem można dodać jej więcej. Poza tym tak jak napisałam w przepisie zrobiłam je nieco mniej słodkie, bo dekorowałam je z wierzchu lukrem i czekoladą. Jednocześnie nie zgodzę się, że przepis jest trudny czy czasochłonny. Jeśli postępuje się zgodnie ze wskazówkami odnośnie wykonania i użytych składników zagniecenie ciasta nie powinno być problemem, a wycinanie pierników, które pokazuje na filmiku też nie jest skomplikowane.

Kasia 20 grudnia 2019 - 15:37

Pierniczki wyszły bardzo smaczne i miękkie. Popękaly podczas pieczenia, ale przykryłam polewą czekoladową i jest super.

Odpowiedz
Kasia 21 grudnia 2019 - 14:22

Cieszę się, że pierniczki się udały 🙂 Niestety nie wiem czemu popękały, bo własnie dopracowywałam przepis pod tym kątem… Może to słabe siemię lniane? Jeśli masz konto na Instagramie, to zapraszam do obejrzenia filmiku, gdzie porównuję rodzaje siemienia, może pomoże ci to przy innego rodzaju wypiekach i potrawach.

Odpowiedz
Kasia 2 kwietnia 2020 - 10:33

Nawet nie przypuszczałam, że można zrobić tak pyszne pierniczki w wersji bezglutenowe. Są idealne! Bardzo dziękuję za przepis:)

Odpowiedz
Kasia 2 kwietnia 2020 - 13:02

Proszę bardzo! Bardzo mi miło, smacznego! 🙂

Odpowiedz
Aneta 24 listopada 2020 - 17:43

Hej, co zamiast miodu? Jesteśmy na 3xbez + bez jajek…

Odpowiedz
Kasia 26 listopada 2020 - 17:59

Można spróbować z syropem klonowym czy daktylowym. 🙂

Odpowiedz
Iza 19 grudnia 2020 - 21:33

Cześć, czy można czymś zastąpić siemię lniane (mamy alergię), np więcej musu owocowego lub z dyni?

Odpowiedz
Kasia 21 grudnia 2020 - 10:30

Więcej musu nie zda tutaj egzaminu. Siemię możesz zastąpić łuskami babki jajowatej, które sprawią, że ciasto będzie elastyczne i nabierze glutenowej konsystencji.

Odpowiedz
Iga 9 listopada 2022 - 17:57

Dzień dobry, a jak przygotować pierniczki w wersji z glutenem? (Mamy alergie na bmk i jajo)

Odpowiedz
Kasia 14 listopada 2022 - 19:37

Niestety nie testowałam takiej opcji. Możesz spróbować zastąpić mąki bezglutenowe pszenną, ale nie wiem jaki będzie rezultat.

Odpowiedz
Kaya 21 grudnia 2020 - 15:40

Czy łuski babki przygotować tak samo jak siemię?

Odpowiedz
Kasia 22 grudnia 2020 - 16:43

Postępujemy dokładnie tak samo. Łuski żelują mocniej od siemienia, więc po wymieszaniu z bardzo ciepłą/gorącą wodą utworzą jeszcze gęstszy żel.

Odpowiedz
Aga 24 grudnia 2020 - 12:39

Wspaniala jestes. Masz talent niesamowity. A ze komus nie wychodzi jakis przepis to nie wyjdzie i juz. Ja nie wyprobowalam zadnego twojego przepisu bo umiem tylko zagotowac wode na herbate, ale lubie patrzec jakie cudownosci tworzysz. Ludzie nie rozumieja ze trzeba oprocz dobrego przepisu miec to cos w lapkach, dodac tez milosc i uwaznosc w tym co sie robi. Nie bierz tak do siebie slonce tego wszystkiego. Magicznych swiat ci zycze. Ps. W tym jak pieczesz jest piekna magia.

Odpowiedz
Wiola 29 października 2022 - 14:25

A czy da się czymś zastąpić mąkę ryżową?
Kukurydzianą może?

Odpowiedz
Kasia 31 października 2022 - 12:39

Nie próbowałam robić tych pierniczków bez mąki ryżowej, ale spróbowałabym mąki jaglanej lub pół na pół jaglanej i kukurydzianej.

Odpowiedz
ZDZICHU 2 stycznia 2023 - 15:28

Rewelacyjny przepis,
ciasto musi trochę odstać aby składniki związały, dodałem rozgniecionego banana razem z rozdrobnionym na gładko jabłkiem- bez dodatku słodzików sam miód, przepyszne.

Odpowiedz
Kasia 21 marca 2023 - 14:14

Cieszę się, że smakowało! 🙂

Odpowiedz

Zostaw komentarz

Zostawiając komentarz na blogu wyrażasz zgodę na przetwarzanie podanych w nim danych osobowych i publikację jego treści (twój adres e-mail nie zostanie opublikowany). Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności.