fbpx

Bezglutenowy chleb bez foremki (wegański)

autor Kasia | BezBez
18 komentarzy
Bezglutenowy chleb bez użycia foremki (wegański)

Bezglutenowy chleb – bohater koszmarów, sennych marzeń lub spędzających sen z powiek analiz przepisów w poszukiwaniu tego, który zawiera dozwolone w naszej diecie składniki. Sama wpadłam ostatnio w ten ciąg i piekłam bochen za bochenkiem. Postawiłam sobie za cel upiec chleb bez użycia keksówki i z wybranych mąk. Po szóstym razie postanowiłam wybrać mój najlepszy do tej pory bezglutenowy chleb bez foremki.

Jako wieczny perfekcjonista, wiem, że może być jeszcze lepiej. Jednak zasypaliście mnie taką liczbą wiadomości na Instagramie, że postanowiłam podzielić się w końcu z wami przepisem, który wzbudził wasz największy entuzjazm. Jeśli śledzicie moje poczynania w mediach społecznościowych, to widzieliście jak wyglądały te zmagania.

Paskudne choróbsko uziemiło mnie w domu na 2 tygodnie, nie miałam siły gotować, a jeść trzeba. Jako, że musiałam i tak piec chleby postanowiłam nie marnować czasu i eksperymentować.

Sześć prób pokazało mi, że bezglutenowy chleb bez foremki to nie taka trudna sprawa. Wszystkie wypieki wyglądały wspaniale, jak prawdziwe wiejskie bochny chleba. Jednak sprawa ze środkiem już nie była taka prosta. Kosztem kształtu otrzymujemy nieco bardziej zbity miąższ i nieco krótszą świeżość niż w przypadku innych moich bezglutenowych wypieków.

Z wszystkich kombinacji mąk wybrałam tę, która dała najbardziej elastyczny, miękki i puszysty bezglutenowy chleb.

Przyznam, że utrudniłam sobie nieco sprawę, bo postanowiłam w tym przepisie nie używać mąki owsianej, która świetnie sprawdziła się m.in. w moich najlepszych bezglutenowych bułeczkach. Wiele osób na diecie bezglutenowej musi zrezygnować również z owsa, więc postanowiłam stworzyć możliwie najlepszy chlebek bez tej mąki. Po publikacji tej wersji będę dalej eksperymentować!

Bezglutenowy chleb bez foremki, wygląda mega smakowicie, a po upieczeniu ma nieziemsko chrupiącą skórkę i mięciutki środek.

Mimo dodatku mąki gryczanej, ma neutralny smak i na pewno posmakuje każdemu! Najlepiej smakuje pierwszego dnia po upieczeniu, w kolejnym daje radę, a późnej dajcie mu nieco ciepła w opiekaczu, na patelni lub w mikrofalówce, a będzie jak wyjęty prosto z piekarnika.

Jeśli czekaliście niecierpliwie na ten przepis, dajcie znać koniecznie jak wasze wypieki. Podzielcie się opiniami i doświadczeniami w komentarzu. Z góry dziękuję!

Skorzystałaś/ skorzystałeś z przepisu?
Daj znać jak Ci poszło i oznacz mnie na Instagramie @bezbezpl

zajrzyj również tutaj

18 komentarzy

Monika 28 stycznia 2019 - 19:23

Upiekłam 🙂 Wyszedł smaczny, tylko gdzieś popełniłam błąd, bo niewiele wyrósł. Być może też przez to, że użyłam niewłaściwej formy babki (mieszanka 80% nasion babki płesznik, 20% łupiny babki jajowatej). Ale konsystencja zwarta i nie krusząca się. Upiekłam w foremce. Jestem zadowolona, szukałam “przerywnika” do chleba z kaszy gryczanej, który robię na okrągło, i efekt jest zadowalający 🙂 przepis zapisuję, będę korzystać. Dzięki 🙂

Odpowiedz
Kasia 29 stycznia 2019 - 09:29

Cieszę się, że chlebek się udał i posmakował nawet po modyfikacjach!:) A jak zagości u Ciebie częściej na stole, to już w ogóle rewelacja 🙂 Rzeczywiście może to być kwestia mieszanki babki – ja używam tylko łupin babki jajowatej, one mi się sprawdzają najlepiej i chlebek pięknie wyrasta za każdym razem. Dziękuje za komentarz i zapraszam częściej 🙂 Pozdrawiam!

Odpowiedz
Asia 30 stycznia 2019 - 06:01

A czy można zastąpić mąkę kukurydzianą czymś innym?

Odpowiedz
Kasia 30 stycznia 2019 - 09:02

Witaj, większość informacji odnośnie sugerowanych zamienników, znajdziesz we wskazówkach pod przepisem 🙂 W przepisie jest skrobia kukurydziana (nie mąka), którą najlepiej zamienić na mąkę z tapioki lub ewentualnie ziemniaczaną, ale wtedy chlebek może stracić trochę na elastyczności.

Odpowiedz
mc 30 kwietnia 2019 - 11:26

Witam,
czym mogę zastąpić mąkę gryczaną?

Odpowiedz
Kasia 2 maja 2019 - 11:07

Witaj!Mąka gryczana jest tutaj dość istotna, spaja całość i nadaje miękkości. Jeśli nie masz mąki gryczanej, możesz zmielić białą kaszę gryczaną na mąkę. Jeśli nie możesz w ogóle jeść gryki, spróbowałabym zastąpić ją mąką teff lub z sorgo, ale efekt nie będzie identyczny. Pamiętaj, że przy każdej zamianie mąk trzeba pilnować również ilości wody, bo każda mąka inaczej chłonie płyn. Trzymam kciuki za udane eksperymenty!

Odpowiedz
Ela 26 sierpnia 2019 - 17:23

Super 🙂 zrobilam na probe z polowy podanych skladnikow, co prawda zwiekszylam tylko ilosc wody, bo po wlaniu jednej szklanki, ciasto dalo sie zagniesc reka, rozrzedzilam je troche i odstawilam do wyrosniecia, po czym przemieszalam i dalej roslo w nagrzewajacym sie piekarniku, wyroslo super, nastepnie pieklam tylko 20 min. Chlebek rewelacyjny, skorka lekko przypieczona a w srodku wilgotny taki jak pamietam z dawnych bezglutenowych czasow mniamm 😀 Uklony dla Pani Kasi, oby wiecej takich przepisow!

Odpowiedz
Kasia 27 sierpnia 2019 - 13:15

Ogromnie się cieszę, że chlebek się udał i przywołał miłe wspomnienia! Ja też go uwielbiam 🙂 Dziękuję również za miłe słowa, to dla mnie bardzo ważne. Pozdrowienia <3

Odpowiedz
Alicja 18 kwietnia 2020 - 14:08

Czym zastąpić mąkę jaglaną?

Odpowiedz
Kasia 20 kwietnia 2020 - 10:57

Zamiast mąki jaglanej sprawdzi się bezglutenowa mąka owsiana – trzeba tylko pilnować ilości wody, bo ciasto może potrzebować jej odrobinkę mniej (ale nie może być za gęste).

Odpowiedz
zuza 16 sierpnia 2020 - 00:09

Hej! Czy ten chleb intensywnie pachnie drożdżami? Już w trakcie pieczenia tak było, później też, trzymałam go w piekarniku 50 minut i wyszedł surowy w środku. Czy zrobiłam coś źle? Będę bardzo wdzięczna za odpowiedź, desperacko szukam czegoś, czym mogę zastąpić zwykły chleb, ale to tej pory nic mi się nie udało.

Odpowiedz
Kasia 17 sierpnia 2020 - 15:33

Na pewno coś poszło nie tak skoro chleb wyszedł surowy w środku. Ciężko jednak mi coś doradzić, gdyż nie podałaś mi żadnych szczegółów, nie wiem czy postępowałaś zgodnie z przepisem, czy ciasto miało odpowiednią konsystencję, jak wyglądało i czy wyrosło przed uformowaniem bochenka? Ogólnie bezglutenowe chleby pachną mocniej drożdżami i ewentualnie można tutaj zmniejszyć ich ilość, ale tutaj chyba wystąpił inny problem…

Odpowiedz
Ania 24 sierpnia 2022 - 08:08

Kolejny wspaniały wypiek <3 Ten chleb jest przepyszny! Odpowiednie proporcje mąki gryczanej w stosunku do pozostałych powodują, że chlebek w smaku jest neutralny, nie dominuje tu gryka. Właśnie takiego przepisu szukałam 🙂 Dziękuję z całego serca!
P.S. Gdyby ktoś się zastanawiał, to pojedyncza, ale też podwójna porcja w foremce również się udaje 🙂 tylko trzeba piec nieco dłużej, w moim piekarniku było to 1h i 5min, bo jeszcze podpiekałam około 10 minut odwrócony. Polecam!!!

Odpowiedz
Kasia 26 sierpnia 2022 - 11:34

Aniu, bardzo się cieszę, że chlebek Ci smakuje! Zwracam bardzo często uwagę na tę proporcję z mąką gryczaną i próbuję przekonać innych, że ta ilość nie jest specjalnie wyczuwalna, a super działa w wypiekach. 🙂 Dzięki za wskazówki odnośnie pieczenia większej porcji w foremce – na pewno przyda się innym czytelnikom. Trzymam kciuki za kolejne udane wypieki!

Odpowiedz
Agnieszka 14 września 2023 - 20:00

Chlebek dać tylko na termoobieg, czy góra-dół plus termoobieg? Pozdrawiam

Odpowiedz
Kasia | BezBez 16 listopada 2023 - 22:19

Szczerze mówiąc zaczęłam się gubić w tych termoobiegowych funkcjach, bo po wiadomościach widzę, że co piekarnik to inne opcje. Sama zmieniłam piekarnik na nowy i próbuję dostosować przepisy do nowych trybów, które mam, żeby rezultaty były podobne. Mój stary, dwudziestoparoletni piekarnik miał chyba typowy termooobieg, ale może być tak, że oba tryby sprawdzą się u Ciebie. Na pierwszy rzut spróbowałabym góra-dół plus termoobieg. Warto sprawdzić też pieczenie góra-dół na pierwsze 20 min, a potem włączyć termoobieg, żeby chleb się zrumienił. Sprawdź co u Ciebie sprawdzi się najlepiej.:)

Odpowiedz
Magdalena 3 lutego 2024 - 09:35

Super chlebek mi wyszedł! Dziękuję za przepis. Zrobiłam z mąki owsianej zamiast gryki, której nie toleruję, i samej tapioki, bo nie mam skrobi kukurydzianej.
Ważne dla mnie, żeby było bezglutenowe, ale owies mi nie przeszkadza, więc taki skład jest dobry i dzięki temu mam chleb-chleb 🙂
Sporo wody, bo owies jej więcej chłonie. Trzeba po prostu uważnie mieszać.
Bardzo dziękuję jeszcze raz za ten przepis! Muszę wypróbować inne chlebki.

Odpowiedz
Kasia | BezBez 7 lutego 2024 - 13:36

Cieszę się, że eksperyment się powiódł, brawo! 🙂 Mam nadzieję, że kolejne chlebki Ci posmakują. Jeśli nie tolerujesz gryki, to wypróbuj mąkę teff – świetnie ją zastępuje w wypiekach, szczególnie pieczywie. Pozdrowienia!

Odpowiedz

Zostaw komentarz

Zostawiając komentarz na blogu wyrażasz zgodę na przetwarzanie podanych w nim danych osobowych i publikację jego treści (twój adres e-mail nie zostanie opublikowany). Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności.