Maj zaskoczył nas piękną, letnią pogodą. W takie dni najlepiej sprawdzają się lody i ciacha na zimno. Jeśli jesteście na diecie bez glutenu, jajek czy mleka, to wbrew pozorom również możecie cieszyć się takimi smakami. Dziś zapraszam was po przepis na kremowy, cytrynowy sernik na zimno bez mleka i glutenu. Prosty w wykonaniu i łatwy do eksperymentów z sezonowymi owocami. Taki z truskawami byłby obłędny!
Sernik na zimno bez mleka i glutenu, …to co my tu mamy?
Bazą mojego sernika bez mleka i glutenu jest niezastąpiona śmietanka kokosowa, czyli stała część mleka kokosowego w puszce, schłodzonego minimum 48 godzin w lodówce. W sezonie letnim warto mieć w lodówce na stałe puszki z mlekiem kokosowym, by w razie nagłej chęci móc wyczarować obłędne lody, ciasta na zimno czy bitą śmietanę do gofrów lub truskawek.
Masę „sernikową” wzbogaciłam jogurtem sojowym, który możecie zastąpić innym roślinnym jogurtem. Warto go dodać, bo nadaje masie lekko kwaśnego i „serowego” smaku, który imituje w rezultacie smak tradycyjnego sernika na zimno.
Moja masa ma smak cytrynowy, ale śmiało możecie sięgnąć po inny smak galaretki, a wierzch udekorować dowolnymi owocami. Mając już wprawę, możecie poszaleć ze swoimi ulubionymi smakami i kombinacjami. Jeśli jesteście na diecie wegańskiej lub nie lubicie żelatyny, to zastąpcie ją agarem (patrz WSKAZÓWKI pod przepisem).
Mój sernik na zimno bez mleka, glutenu i jajek jest idealny dla alergików.
A poza tym świetnie smakuje. Jest lekki, puszysty i jednocześnie kremowy. Idealny na deser w tak ciepłe dni. Ja podałam go na obiedzie z teściami, więc nie ma to tamto. Mój sernik na zimno bez mleka i glutenu, przeszedł trudny test. To kolejny dowód, że specjalna dieta wymaga trochę więcej starań i doświadczenia, ale nie pozbawia nas dobrego jedzenia. Poznawajcie nowe smaki i nie bójcie się eksperymentów!
To co? Lecimy z tym serniczkiem?
20 komentarzy
Dziekuje za swietny przepis! Sernik smakowal calej rodzinie 🙂
Bardzo się cieszę! 🙂 Ja przygotowałam go z myślą o teściowej, która wymiata w tradycyjnych sernikach na zimno i jej również smakował 🙂
Dlaczego śmietanka kokosowa mogła mi sie zważyć ? Nie unika sie mimo ze chłodziłam ja 4dni?
Trudno powiedzieć, może to być kwestia danej śmietanki i jej składu. Np. mleko kokosowe z puszki z Rossmana ma bardzo dobry skład, ale zawsze źle mi się ubija. A jeśli mleko ma emulgatory i dodatki, to też możę być różnie. Ja używam mleka lub śmeitanki w puszce Real Thai lub Aroy D.
Czy jest opcja, ze mrozone owoce (spora ilosc) na wierzchu masy czy male opakowanie galaretki wplynelo na zbyt luzna konsystencje masy sernikowej ? Robilam wg przepisu a masa sernikowa przypomina ubita rozpywajaca sie smietane. Dodam ze smietanka kokosowa dobrze sie ubila i byla zwarta.
Obie rzeczy mogły na to wpłynąć, a przede wszystkim zbyt małe opakowanie galaretki (moje miało ok. 75 g – było na 2 szkl. wody wg instrukcji na opakowaniu). Zbyt mała ilość żelatyny mogła spowodować, ze masa się nie ścięła prawidłowo. Kolejna sprawa, czy była to na pewno galaretka na żelatynie – teraz są takie z dodatkiem karagenu lub agaru – te w tym przypadku się nie sprawdzą. A jeśli chodzi o owoce na wierzchu to zależy jakie. Jeśli było ich sporo i dodatkowo puściły sok, to dodatkowo mogły pogorszyć sprawę…
A jeśli sama żelatyna,to ile?
Nie robiłam tego serniczka na samej żelatynie. Patrząc na ogólną zasadę odnośnie ilości żelatyny na litr płynu, to tu 3 łyżeczki powinny wystarczyć.
ilugramowe opakowanie galaretki użyć?
Moja miała ok. 75 g
Dzień dobry 🙂 Czy mogę do masy dodać krem pistacjowy (good noot, bodajże 200g), aby nadać serniczkowi smak pistacji? Jeśli tak, to w którym momencie, przed dolaniem galaretki?
Oj trudno mi powiedzieć, nie robiłam takiej wersji i nie wiem jak taki krem zadziała w przepisie. Jeśli już poeksperymentowałabym z dodaniem go przed galaretką (możliwe, że trzeba będzie zwiększyć jej ilość lub zamienić galaretkę na żelatynę).
czy ten sernik smakuje kokosem? albo czy jest on w ogole wyczuwalny? 🙂
Ten akurat nie miał dla mnie posmaku kokosa, galaretka robi tu robotę. 🙂
Smietanka kokosowa, czyli stała część mleka kokosowego w puszce, schłodzonego minimum 48 godzin w lodówce- tylko część mleka zamieni się w śmietankę prawda?Ile dokładnie potrzebujemy?
Tak, dokładnie śmietanka to ta stała część, która oddziela się od wody po mocnym schłodzeniu mleczka kokosowego – trzeba tylko pamiętać, że taki proces zajdzie w przypadku mleka, które nie ma emulgatorów w składzie. Wodę odlewamy, a to co zostaje, używamy do ciasta. Puszka powinna mieć 400 ml.
W składnikach na masę sernikową jest 1 łyżka nierafinowanego oleju kokosowego, ale później nie ma jej w przygotowaniu (olej kokosowy wsponiasz jedynie przy spodzie). Kiedy do masy sernikowej dodajemy tę łyżkę oleju? Zrobiłam bez i też mi wyszedł, ale wolę wiedzieć na przyszłość 🙂 Ogólnie przepis super!
Rzeczywiście, gdzieś to umknęło – dziękuję za czujność! Zaraz dopiszę co i jak.:) Olej kokosowy można pominąć w razie czego, tak jak napisałaś. Ja go dodałam, żeby masa była stabilniejsza po schłodzeniu, ale jak ma się dobre mleczko kokosowe i odpowiednio tłuste, to można pominąć ten dodatek. Olej dodawałam na etapie ubijania śmietanki z pozostałymi składnikami.
Czy można jakoś zastąpić herbatniki? Np. zmielonymi migdałami, albo nie wiem czym 😉 Niestety, we wszystkich bezglutenowych dodawana jest zazwyczaj albo mąka, albo skrobia ryżowa, a na ryż mam uczulenie :(. … Chyba żeby zrobić sernik bez spodu….
Możesz pokombinować z wiórkami kokosowymi, ekspandowanymi ziarnami (tzw. poppingiem), pokruszonymi płatkami kukurydzianymi, mielonymi orzechami. Dodaj tyle wybranego dodatku, aby konsystencja była nie za rzadka, odpowiednia do wylepienia foremki. Powodzenia!