fbpx

Prażone jabłka z pigwą bez cukru

autor Kasia | BezBez
0 komentarz
Prażone jabłka z pigwą

Dziś na blogu znowu jesiennie, bo mam dla was przepis na wyśmienite prażone jabłka z pigwą. Pigwę właśnie teraz możecie dostać w sklepach i na straganach. Dobrze się składa, bo nie ma nic lepszego do rozgrzewającej herbaty, na przeziębienie albo ciepłych deserów. Przepis jest banalny, ale zaufajcie mi ten dodatek niesamowicie podkręci wasze jesienne dania. Taki domowy dżem wyjadam bezkarnie łyżkami. Jeśli postawicie na słodkie jabłka, to nie będziecie musieli go w ogóle dosładzać. Zdrowe jest pyszne!

Jeśli tak jak ja jesteście wrażliwi na FODMAPs, to za pewne z surowym jabłkiem wam nie po drodze – wiem coś o tym. Jednak, jeśli przeszliście już fazę eliminacyjną diety „low FODMAP”, to warto przetestować jak działają na was upieczone czy ugotowane owoce. W moim przypadku okazało się, że mogę spożywać pewną ilość tak obrobionych termicznie jabłek, więc może i w waszym wypadku też się to sprawdzi. Warto testować takie opcje, żeby jak to tylko możliwe rozszerzać dietę i jeść jak najbardziej różnorodnie. Prażone jabłka z pigwą warte są przetestowania 😉

 Pigwa – pyszna i zdrowa „polska cytryna”

Pigwa słynie przede wszystkim z tego, że warto ją spożywać w okresie jesienno-zimowym i w trakcie przeziębienia. Zawiera dużo witaminy C, witamin z grupy B oraz minerały takie jak potas, wapń i fosfor. Pigwa wzmacnia odporność, a jej pestki również mają właściwości zdrowotne. Łagodzą dolegliwości ze strony układu pokarmowego, wspomagają pracę wątroby i poprawiają apetyt.

Jednak pigwa to nie tylko „lek na przeziębienie”. Pigwa na surowo jest niejadalna, gdyż jest zbyt kwaśna i twarda, ale jej wspaniały, cytrusowy aromat sprawia, że jest idealnym dodatkiem do wielu przetworów, herbat, nalewek czy syropów. Ja uwielbiam dodawać plasterki pigwy do herbaty lub tak jak w dzisiejszym przepisie ugotować ją z jabłkami na pyszny dżem.

Prażone jabłka z pigwą, czyli najlepszy, domowy dżem do wszystkiego – bez cukru!

Dodatek pigwy do prażonych jabłek z cynamonem niesamowicie odmienia ten znany smak. Wystarczy jeszcze kilka przypraw, chwila gotowania i najlepszy jabłkowy dżem gotowy. Jeśli użyjecie słodkich jabłek, to nie będziecie musieli go w ogóle dosładzać. Możecie zrobić dżem z wyczuwalnymi kawałkami owoców lub gładki mus. Jesienią, przy tylu odmianach jabłek, można w kółko eksperymentować i znaleźć swoja ulubioną kombinację.

Naleśniki, szarlotka, ryż zapiekany na słodko, owsianki, jaglanki, placuszki – prażone jabłka z pigwą możecie dodawać do wszystkiego. Ja nie mogę się powstrzymać, żeby nie wyjadać jeszcze ciepłego musu łyżkami prosto z garnka. Taki jest dobry!

Skorzystałaś/ skorzystałeś z przepisu?
Daj znać jak Ci poszło i oznacz mnie na Instagramie @bezbezpl

zajrzyj również tutaj

Zostaw komentarz

Zostawiając komentarz na blogu wyrażasz zgodę na przetwarzanie podanych w nim danych osobowych i publikację jego treści (twój adres e-mail nie zostanie opublikowany). Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności.

COPYRIGHT © 2023 BEZBEZ STUDIO Katarzyna Wojnowska, Wszelkie prawa zastrzeżone