fbpx

Bezglutenowa tarta rustykalna z jabłkami, figą i kremem waniliowym (wegańska)

autor Kasia | BezBez
6 komentarzy
wegańska i bezglutenowa tarta rustykalna z jabłkami

Dzisiaj na blogu mój mały sukces, czyli pierwsza wegańska i bezglutenowa tarta rustykalna z jabłkami, figą i pysznym kremem waniliowym. Z bezglutenowym ciastem kruchym zawsze było mi pod górkę, więc do takiej tarty zabierałam się kilka razy jak pies do jeża, ale w końcu się udało! Tarta wyszła pyszna, idealnie krucha, lekko słodka, pachnąca wanilią i jabłkami z cynamonem. Wam też na pewno się uda!

Moje eksperymenty z bezglutenowym ciastem kruchym bez jajek, to seria sukcesów i porażek, ale chyba zdecydowanie więcej było tych drugich. Zawsze wychodziło albo za twarde, albo zbyt kruche, albo za mało kruche i gumowe. Bardzo chciałam zrobić w końcu bezglutenową tartę rustykalną bez użycia foremki czy wylepiania ciastem blaszki i w końcu się udało!

 Ciasto wyszło idealne, ładnie zagniotło się w kulę, rozwałkowało, a po upieczeniu zrobiło się wspaniale kruche. Wydaje mi się, że jego sekretem jest użycie mąki migdałowej lub mielonych migdałów i płynnego słodu. To ich dodatek sprawia, że ciasto jest gładkie, zwarte, a po upieczeniu odpowiednio kruche i wspaniale smakuje. Nie potrzebujemy dodawać do ciasta jajek, dzięki czemu mogą się nim cieszyć również osoby z nietolerancją na jajka lub na diecie wegańskiej.

Bezglutenowa tarta rustykalna wypełniona cynamonowymi jabłkami i figami zatopionymi w kremie waniliowym z kaszy jaglanej i nerkowców, to pyszny, zdrowy jesienny deser.

Dodatek delikatnego, waniliowego kremu, który po upieczeniu gęstnieje i zastyga sprawia, że spód tarty ładnie się trzyma i nie rozpada. Jabłka z cynamonem i słodka figa świetnie tu pasują i nadają jesiennego klimatu. Moja wegańska i bezglutenowa tarta rustykalna z jabłkami wspaniale smakuje sama, jeszcze lekko ciepła, ale możemy podać ją również z dodatkiem ubitej śmietanki kokosowej lub kleksem roślinnego jogurtu. Po kilku dniach nadal smakuje bardzo dobrze, nie wysycha i nie twardnieje.

Na pewno zrobię ją jeszcze nie raz i poeksperymentuje z wytrawnymi smakami. Ciasto kruche już mi nie  straszne 😉 Dajcie znać jak tam wasze kruche wypieki!

Skorzystałaś/ skorzystałeś z przepisu?
Daj znać jak Ci poszło i oznacz mnie na Instagramie @bezbezpl

zajrzyj również tutaj

6 komentarzy

Magda 1 października 2018 - 16:04

A jakich innych orzechów można użyć zamiast nerkowców ? Na nerkowców mam niestety nietolerancję …

Odpowiedz
Kasia 2 października 2018 - 08:31

Możesz spróbować namoczonych, blanszowanych migdałów, ale konsystencja kremu przed i po upieczeniu może się trochę różnić. Spróbowałabym też ewentualnie ugotować z 1-2 łyżki kaszy więcej i zmiksować ją jeszcze ciepłą z 2-3 łyżkami pasty kokosowej. Daj znać, na jaki zastępnik się zdecydowałaś i jaki był efekt, może ktoś z podobną nietolerancja skorzysta 🙂

Odpowiedz
Marta 2 października 2018 - 10:37

Czy zamiast kremu mogę użyć gotowego budyniu bezglutenowego? Nie wiem czy podołam z takim skomplikowanym przepisem, bo chcę jeszcze upiec bułki z Pani bloga 🙂 A i czy do ciasta zamiast syropu klonowego mogę dać miód?

Odpowiedz
Kasia 2 października 2018 - 14:11

Spokojnie, przepis nie jest trudny – jeśli masz namoczone nerkowce i ugotujesz kaszę, to wystarczy wszystko zmiksować na krem 🙂 Ale wiem jak to jest czasami w kuchni, że i na to nie ma czasu 😉 Myślę, że z budyniem tarta może wyjść bardzo smaczna. Nie wiem tylko ile budyniu będziesz potrzebować – 1 czy może 2. Na pewno rozpuściłabym go w mniejszej ilości płynu nawet o połowę niż podano na opakowaniu, żeby był bardzo gęsty, a ciasto nie rozmokło. Do ciasta możesz użyć miodu, ale musisz pilnować jego ilości. Miód jest słodszy, to raz, a dwa pytaniem czy jest płynny czy dość gęsty. Dałabym go chyba nieco mniej, czyli 1 łyżkę. Daj znać jak Ci pójdzie 🙂

Odpowiedz
Beata K 20 marca 2022 - 20:16

Bardzo dobre ciasto. A gdy zrobię je z rabarbarem lub śliwkami, to dopiero będzie!

Odpowiedz
Kasia 28 marca 2022 - 15:02

Tak, zdecydowanie ta tarta sprawdza się na każdą porę roku, do różnych owoców – sprawdzone info! 😉

Odpowiedz

Zostaw komentarz

Zostawiając komentarz na blogu wyrażasz zgodę na przetwarzanie podanych w nim danych osobowych i publikację jego treści (twój adres e-mail nie zostanie opublikowany). Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności.