fbpx

Bezglutenowe ciasto cytrynowe z cukinią i kokosowym lukrem (bez mleka i białego cukru)

autor Kasia | BezBez
12 komentarzy
bezglutenowe ciasto cytrynowe z cukinia i kokosowym lukrem

Sezon na cukinię w pełni, więc warto dodawać ją do wszystkiego. Ja przemycam ją w racuchach, omletach, gofrach i ciastach. Jeśli nie próbowaliście żadnych słodkości z jej udziałem, to czas to zmienić. Bezglutenowe ciasto cytrynowe z cukinią i kokosowym lukrem, będzie idealne na przełamanie lodów z warzywami w słodkich wypiekach.

Cukinia to moje ulubione warzywo. Lubię jej neutralny smak i to, że nie sprawia kłopotów w moich wrażliwych jelitach. Dlatego jem ją cały rok, a teraz, gdy nastał na nią sezon, gości u mnie na talerzu codziennie. Oprócz sosów, curry czy zup, zajadam ją na surowo, grilluję i dodaję do wszelkich dań słodkich. Płatki, placki, omlety, gofry czy ciasta z jej udziałem, to świetny pomysł na przemycenie większej ilości warzyw dla każdego, a szczególnie dzieciaków, które niekoniecznie lubią „zielone”.

Cukinia jest niskokaloryczna, ale bogata w składniki mineralne i witaminy. Zawiera m.in. magnez, potas, żelazo, witaminę C, beta karoten i witaminy z grupy B. Dodając ją do potraw nie zwiększamy ich kaloryczności, a sprawiamy, że są bardziej sycące i odżywcze.

Dzięki neutralnemu, łagodnemu smakowi cukinia jest bardzo uniwersalna w kuchni i pasuje do wielu dań. Kto nie robił jeszcze brownie z cukinii lub placków z jej udziałem, ten koniecznie musi spróbować. Cukinia sprawia, że wypieki są wilgotne, wolniej wysychają, a jednocześnie nieco je skleja, co jest bardzo pożądane w bezglutenowych wypiekach.

Jeśli lubicie takie ciasta jak tradycyjne chlebki bananowe, treściwe i lekko słodkie, to to bezglutenowe ciasto cytrynowe z cukinią również wam posmakuje.

Bezglutenowe ciasto cytrynowe z cukinią i kokosowym lukrem, to świetny lekki i orzeźwiający deser, drugie śniadanie lub przekąska do pracy. Nie zawiera cukru, pszenicy ani mleka, a posmakuje zwolennikom tradycyjnych ciast i dzieciakom. Nikt nie zgadnie, że jest ono z dodatkiem warzyw. Nuta kokosa i orzeźwiającej cytryny świetnie ze sobą grają. Ciasto jest puszyste, lekkie i nie za słodkie, dzięki dodatkowi banana i erytrytolu. Słodyczy dopełnia pyszny lukier z pasty kokosowej, który jest zdrowszą alternatywą dla tradycyjnej polewy.

Cukinia-cytryna-kokos, brzmi dziwnie? Jest pysznie!

Skorzystałaś/ skorzystałeś z przepisu?
Daj znać jak Ci poszło i oznacz mnie na Instagramie @bezbezpl

 

zajrzyj również tutaj

12 komentarzy

ANN 1 września 2018 - 12:42

A mleko kokosowe, to z puszki czy kartonu? Jesli z puszki, to czy wymieszac puszke czy tez tylko smietanke dodac?

Odpowiedz
Kasia 2 września 2018 - 13:33

Mleko kokosowe może być z puszki, takie zmieszane nie sama śmietanka. Może tez być z kartonu, jeśli to nie napój kokosowy tylko mleko, czyli tłuste i o zawartości kokosa powyżej 70 %. Ja użyłam Real Thai.

Odpowiedz
Oliwia 26 kwietnia 2019 - 13:42

Ajjjj! Wyszło cudowne! Znowu wypieczone, puszyste! Mniej wilgotne niż zazwyczaj robiłam ciasta, ale lukier to przełamuje.
Dla mnie słodkość jest idealna, ciasto wychodzi delikatnie słodkie, a lukrem można nieco podkręcić ten smak. Ta cytrynka z kokosem, och!
I dla bezjajecznych – informacja! Zrobiłam zamiast jajek 2 łyżki mielonego siemienia złocistego z 6 łyżkami gorącej wody.
Mikserem nie da rady tego „ubić” jak jajek, ale blenderem wychodzi puszysta masa 🙂 tylko trzeba pilnować, aby nie „przeblendować”.
To ciasto jest świetną podstawą do różnych dodatków, ta delikatna słodkość następnym razem spróbuje z oliwkami i/lub wilgotnymi suszonymi pomidorami.
Ponownie dziękuję!
I nie wiem, jak trzeba było umieszać ciasto, bo u mnie wyszło gęste, muffinkowe, wiec nie mieszałam zbyt długo. Ale wyszło i jak to powiedział synek „syte” 🙂
Zgadzam się z nim, idealne aby zabrać ze sobą jako drugie śniadanie 🙂

Odpowiedz
Kasia 29 kwietnia 2019 - 14:22

Bardzo się cieszę, że kolejny wypiek się udał i tak posmakował! Dziękuję za informacje odnośnie jajek – będzie bardzo przydatna dla innych! 🙂 U mnie ciasto wyszło raczej lekkie i wilgotne, puszyste – pewnie to kwestia jajek zamiast siemienia. Czy namoczone siemię dodatkowo blendujesz, żeby było puszyste? Pozdrawiam serdecznie 🙂

Odpowiedz
Oliwia 2 maja 2019 - 14:08

Nie zauważyłam, że napisałaś! Tak, tak – namoczone siemię blenduję i wtedy bardzo przypomina ubite jajka 🙂 i potem blenduję z bananem i po kolei ze składnikami, pod koniec już delikatnie mieszałam taka silikonową łopatką 🙂 trzeba robić na wyczucie bo pianka szybciej opada niż w jajkach, ale wyszło i w sumie jak to stosowałam w innych wypiekach zamiast jajek, to również wychodziły 🙂

Odpowiedz
Kasia 4 maja 2019 - 14:02

Super patent,nigdy nie próbowałam blendowania, więc następnym razem muszę przetestować 🙂

Odpowiedz
Ola 10 listopada 2019 - 23:16

Świetny przepis. Czym mogłabym zastąpić banana?

Odpowiedz
Kasia 13 listopada 2019 - 11:33

Olu, nie próbowałam robić tego ciasta bez banana. Generalnie nadaje on słodkości, miękkości, wilgotności i skleja nieco ciasto. Myślę, że możesz spróbować z innym owocowym puree np. jabłkowym.

Odpowiedz
Asiu 29 marca 2020 - 13:56

Ja z racji nietypowej obecnie sytuacji nie dodałam mąki kokosowej, zamiast budyniu dałam skrobię ziemniaczaną a mąkę owsianą zamieniłam na jaglaną. I wyszło pyszne! Dziękuję za cudowny przepis low FODMAP ❤️

Odpowiedz
Kasia 30 marca 2020 - 13:50

Bardzo się cieszę, że posmakowało!:) Zdrówka!

Odpowiedz
Sylwia 6 października 2022 - 09:48

Kasiu, tak mnie naszło na to ciasto, bo dość często go piekę ale nie mam mleka kokosowego, da radę z innym napojem roślinnym??

Odpowiedz
Kasia 16 października 2022 - 20:37

Myślę, że super wyszłoby na sojowym, bo razem z sokiem z cytryny utworzy jakby “maślankę”, ale możesz spróbować też innego napoju i w razie czego dodaj łyżkę oleju więcej.

Odpowiedz

Zostaw komentarz

Zostawiając komentarz na blogu wyrażasz zgodę na przetwarzanie podanych w nim danych osobowych i publikację jego treści (twój adres e-mail nie zostanie opublikowany). Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności.