fbpx
Tortille bezglutenowe bez jajek i nabiału

Wszystko co najlepsze powstaje przypadkiem i dzięki nieprzychylnym (z pozoru) zrządzeniom losu. Tak też było i z tym przepisem na idealne tortille bezglutenowe. Zabierałam się do nich długo, miałam je na liście „do zrobienia”, ale ciągle miałam obawy zabrać się za ciasto na elastyczne kukurydziane placki, w które z łatwością i bez strachu można zawinąć solidny farsz. Ciągle obwiałam się, że wyjdzie mi suchy, kruszący się wiór, aż pewnego dnia zrobiłam super pierogi…

Tego dnia właśnie przygotowywałam kolejną recepturę na świąteczne bezglutenowe pierogi. Zabrakło mi farszu (jak zwykle), a w głowie błysnęła mi myśl, żeby rozwałkowany płat reszty ciasta rzucić na gorącą patelnię i sprawdzić czy przypadkiem nie powstanie z tego fajny podpłomyk. Jak możecie się domyślać, udało się! Otrzymałam wspaniały, pachnący, elastyczny placek. Taki, który można dowolnie zawijać, który się nie łamie i po kilku godzinach nie jest wysuszoną tekturą!

Wystarczyła mała modyfikacja i tak powstał przepis na idealne tortille bezglutenowe, w które możecie zawijać najbardziej wypasiony farsz.

Są bardzo smaczne nawet bez nadzienia, idealne do odrywania i maczania w dipach i sosach . Możecie zrobić z nich też wspaniałe quesadille z prostym wegańskim sosem serowym. Gwarantuję wam, że wasze bezglutenowe dzieciaki oszaleją, ale glutenowi znajomi nie poznają się, że jedzą tortille bezglutenowe.

Przepis jest prosty, wymaga może jedynie wprawy, jeśli ktoś nie robił jeszcze ciasta zaparzanego.

Ja po kilku latach z bezglutenowymi pierogami mam już jakieś wyczucie w tym cieście, więc jednym słowem warto ćwiczyć! A jak macie mikser z hakiem do mieszania ciasta, to już w ogóle prościzna. Ciasto jest elastyczne i mięciutkie jak plastelina, nie rwie się, więc jego wałkowanie to nie koszmar.

Składniki na tortille bezglutenowe są proste i dostępne w większych marketach.

Jeśli nie macie mąki z tapioki, to możecie posilić się skrobią kukurydzianą (nie mąką kukurydzianą) lub ziemniaczaną. Polecam wam jednak zainwestować w tapiokę, bo dzięki niej chleby, bułki, pierogi czy właśnie tortille bezglutenowe są super elastyczne. Musicie wiedzieć, że każda skrobiowa mąką żeluje inaczej, więc warto trzymać się przepisu, jeśli chcecie uzyskać sprawdzony efekt.

Pierwszy raz od kilku lat zjadłam bezglutenową tortillę i jestem zachwycona. Nigdy nie kupowałam sklepowych, bo odstraszał mnie skład i cena (15 zł za 2 szt.- sic!). Te domowe są tańsze, zdrowsze i smaczniejsze. Mogłabym jeszcze zachwalać moje tortille bezglutenowe, ale po prostu musicie ich spróbować!

Czekam z niecierpliwością na wasze wrażenia!

Skorzystałaś/ skorzystałeś z przepisu?
Daj znać jak Ci poszło i oznacz mnie na Instagramie @bezbezpl

zajrzyj również tutaj

26 komentarzy

Marzynia Mamcia 18 listopada 2018 - 18:22

Super! Wszyscy będziemy się delektować tymi tortillami, bo sądzę, że reszcie Hurmy i Czeredy także będą smakować (mimo, że mogą faszerować się glutenem po dziurki w nosie :-D)

Odpowiedz
Kasia 19 listopada 2018 - 08:54

Na pewno będą smakować! 🙂 Proponuję tylko dla takiej gromady zrobić od razu z podwójnej porcji 😉

Odpowiedz
Ola 9 grudnia 2020 - 13:59

Witam. A czy, zamiast maska kalrowanego mogę dać masło zwykle no oselke? Na czy m polega różnica w tych maslach?

Odpowiedz
Kasia 9 grudnia 2020 - 23:04

Masło klarowane (ghee) pozbawione jest wody, białka krowiego (kazeiny) i cukru (laktozy), to czysty tłuszcz. Dzięki temu idealnie nadaje się do smażenia i pieczenia (nie dymi tak szybko, jak te zwykłe) i jest bezpieczne dla osób, które mają nietolerancje na te składniki. Możesz oczywiście zastąpić je w tym przepisie tym tradycyjnym, będzie ok.

Odpowiedz
Patrycja 9 stycznia 2021 - 16:42

Czy zawiniete wieczorem i wsadzone do lodowki na noc beda dobre nastepnego dnia bez odgrzewania? Np do wziecia do pracy/szkoly czy na na wycieczke.

Odpowiedz
Kasia 11 stycznia 2021 - 17:21

Nie próbowałam ich trzymać zawiniętych z farszem. Zawsze odgrzewałam na drugi dzień, bo robią się bardziej suche i po prostu mało elastyczne. Może zawinięte na od razu z farszem nie stracą tak wilgoci, ale nie jestem pewna, czy np. nie popękają, czy będą ok w smaku. Muszę przetestować. 😉

Ola 22 listopada 2018 - 15:18

Gdzie jest dostępna stacjonarne mąka z tapioki?

Odpowiedz
Kasia 23 listopada 2018 - 08:35

W większych supermarketach (tam gdzie mąki lub na dziale ze zdrową żywnością, orientalną lub bezglutenową), w Kuchniach Świata, w sklepach ekologicznych lub ze zdrową żywnością. Ostatnio zakupiłam ją np. w Piotrze i Pawle.

Odpowiedz
Monika 7 grudnia 2018 - 10:51

Czym można zastąpić mąkę kukurydziana nie mogę jej jeść bo mam nietolerancję na kukurydze

Odpowiedz
Kasia 7 grudnia 2018 - 12:12

Próbowałabym mąki owsianej bezglutenowej, ryżowej lub dodała więcej gryczanej. Niestety nie robiłam jeszcze z innych mąk, więc nie jestem pewna efektu. Przy zmianie mąki musisz tylko stopniowo dozować wodę – ciasto może pochłonąć jej mniej lub więcej w zależności od użytej mąki. Smak,struktura placka może również się nieco różnić. Pozdrawiam i życzę udanych eksperymentów 🙂

Odpowiedz
Ania 1 sierpnia 2020 - 19:28

Kasiu, można zamienić siemię na łuski babki jajowatej?

Odpowiedz
Kasia 10 sierpnia 2020 - 13:42

Myślę, że tak, ale dałabym ich odrobinkę mniej, żeby ilość płynu się zgadzała – myślę, że ok. 2 2/3 łyżki – musisz poeksperymentować. 🙂

Odpowiedz
Patrycja 11 stycznia 2021 - 18:27

Czy beda fajne do zawiniecia burito?

Odpowiedz
Kasia 14 stycznia 2021 - 13:29

Myślę, że tak, jak najbardziej! 🙂

Odpowiedz
manka 18 stycznia 2021 - 15:43

Zrobiłam wszystko jak w przepisie- tortille w ogóle nie chcą się wałkować tylko się rwą, nie da rady położyć ich na patelnię….

Odpowiedz
Kasia 20 stycznia 2021 - 11:16

W takim razie ciasto musiało mieć nieodpowiednią konsystencję po zagnieceniu. Czy użyłaś odtłuszczonego siemienia lnianego? Ono chłonie silnie wodę i nadaje odpowiedniej elastyczności ciastu. Domowo mielone siemię wiąże o wiele mniej wody i mogło nie nadać odpowiedniej konsystencji. Zamiast odtłuszczonego siemienia możesz użyć łusek babki jajowatej. Również bezglutenowe mąki mogą różnie chłonąc płyn, dlatego trzeba monitorować konsystencję i w razie czego dodać mniej lub więcej płynu. Robiłam te tortille wielokrotnie i nigdy mi się nie rwały – ręczę za ten przepis. 🙂

Odpowiedz
Asia 25 stycznia 2021 - 14:54

Kasiu, czym mogę zastąpić mąkę ziemniaczaną w przepisie ?

Odpowiedz
Kasia 25 stycznia 2021 - 15:58

Spróbowałabym z inną skrobią np. kukurydzianą (biała, nie żółta mąka), w ostateczności skrobią ryżową lub z tapioki. Wszystkie te skrobie chłoną mniej wody i inaczej żelują w porównaniu do ziemniaczanej, więc ciasto na pewno pochłonie mniej płynu, trzeba dawać stopniowo i monitorować konsystencję, bo inaczej ciasto będzie za rzadkie i ciapowate. Myślę, że można by też poeksperymentować z mąką z ciecierzycy – ale tego nie testowałam jeszcze.

Odpowiedz
Julia 31 stycznia 2022 - 23:34

Uwierzyłam, że można zrobić pyszne bezglutenowe toritille, dziękuje Ci za ten przepis! Za każdym razem wychodzą mi idealne. Zastąpiłam mąkę gryczaną mieszanką mąki owsianej, ryżowej i z sorgo i wyszły równie smaczne 🙂
Dzięki Tobie w końcu moje bezglutenowe wytwory nabierają smaku i wyrazu. Dziękuję, twórz dalej i inspiruj ❤️

Odpowiedz
Kasia 1 lutego 2022 - 14:15

Wspaniale to czytać! Dziękuję za ciepłe słowa i wskazówkę odnośnie mąki, przyda się innym czytelnikom. Uściski! 🙂

Odpowiedz
Anna 25 lutego 2021 - 22:46

Witaj, jakies sugestie czym mogę zastąpić mąkę gryczaną (alergia)? Dziękuję

Odpowiedz
Kasia 26 lutego 2021 - 15:24

Spróbowałabym z mąką owsianą, z ciecierzycy lub z mąką teff. W zależności od tego jaki zamiennik wybierzesz ciasto może potrzebować mniej lub więcej wody np. w przypadku mąki owsianej będzie jej mniej, a w przypadku mąki teff więcej. Najlepiej dolewać ją stopniowo, tak jak jest to opisane w przepisie i obserwować konsystencję ciasta.

Odpowiedz
Jacek 15 marca 2021 - 14:26

supcio,
dziś przetestuję, niedawno nabyłem tapiokę

Odpowiedz
Kasia 16 marca 2021 - 12:35

Trzymam kciuki, żeby się pięknie udały!

Odpowiedz
Patrycja 16 marca 2021 - 14:21

Gratuluję przepisu!!! Jest absolutnie rewelacyjny. Sama probowalam zrobic tortille z różnych przepisów. Ten jest idealny. Niemniej metoda prób i błędów moge stwierdzić jedno. Inaczej piecze się tortille na kuchence gazowej, inaczej na indukcyjnej. Wiele zależy też od patelni. Na teflonowej pieke je na indukcji na 6 i nie rogrzewam bardziej patelni. Tortille są świetne w smaku, elastyczne, samo ciasto jest elastyczne wiec jeśli komuś nie wychodzi nie zniechęcajcie się i spróbujcie ponownie. Dlugo szukalam dobrego przepisu. Ten jest naprawdę swietny:) pozdrawiam. Patrycja

Odpowiedz
Kasia 16 marca 2021 - 17:44

Dziękuję serdecznie! Bardzo się cieszę, że przepis Ci się spodobał! 🙂 To prawda dużo zależy od patelni czy kuchenki, ale też od poprawnego przygotowania ciasta, uzyskania odpowiedniej konsystencji. Trzeba to wyczuć, a potem idzie jak z płatka. 🙂

Odpowiedz

Zostaw komentarz

Zostawiając komentarz na blogu wyrażasz zgodę na przetwarzanie podanych w nim danych osobowych i publikację jego treści (twój adres e-mail nie zostanie opublikowany). Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności.

COPYRIGHT © 2023 BEZBEZ STUDIO Katarzyna Wojnowska, Wszelkie prawa zastrzeżone