fbpx

Bezglutenowe kluski dyniowo-ziemniaczane z tymiankiem (wegańskie)

autor Kasia | BezBez
16 komentarzy
Bezglutenowe kluski dyniowo-ziemniaczane bez jajek

Kiedy dopada cię dyniowy urodzaj, a znajomi jeszcze oddają ci swoje dynie, „bo ty tyle gotujesz i na pewno wykorzystasz”, musisz znaleźć sposób, żeby sobie z tym fantem poradzić. Kiedy przerobiłam już ciasta, bułeczki, pizzę, zupę i zamroziłam tony puree, a w lodówce nadal leżała upieczona dynia, przyszła kolej na proste i szybkie bezglutenowe kluski dyniowo-ziemniaczane z tymiankiem.

Takie kluseczki mają same plusy – wykorzystują nadmiary zalegającej dyni, a do tego są bardzo smaczne i szybkie do zrobienia, jeśli mamy już upieczoną lub ugotowaną dynię. Wychodzi ich cała micha, więc spokojnie nakarmisz nimi całą rodzinkę lub będziesz mieć obiad na kilka dni.

Moje bezglutenowe kluski dyniowo-ziemniaczane oprócz pszenicy nie zawierają także jajek ani nabiału, więc są idealne dla wegan lub osób z nietolerancjami pokarmowymi.

Jeśli jesteście fanami wszelki kluchów, to koniecznie spróbujcie tradycyjne kopytka zrobić w nowej wersji. Dynia nie tylko dodaje subtelnego smaku, koloru, ale także witamin i minerałów, więc warto przemycać ją w różnych daniach.

Bezglutenowe kluski dyniowo-ziemniaczane możesz podawać na tysiąc sposobów, tak jak lubisz, a nigdy ci się nie znudzą. Z masełkiem aromatyzowanym szałwią, dobrym sosem, dipem serowym, warzywami lub polane roślinnym jogurtem smakują wybornie.

Odsmażone na drugi dzień na patelni są jeszcze lepsze niż świeże. W każdej wersji posmakują dzieciakom, nawet tym, które za dynią nie przepadają, bo jej aromat w kluskach jest bardzo subtelny. Do moich kluseczków dodałam tymianku, który wspaniale pasuje do dyni. Jeśli chcesz, możesz zastąpić go innym, świeżym ziołem np. rozmarynem lub zrobić wersję bez ziół, którą będziesz mógł podać również na słodko.

Jeśli jesteś takim wielbicielem kluchów jak ja, to dyniowa wersja na pewno ci posmakuje.

Skorzystałaś/ skorzystałeś z przepisu?
Daj znać jak Ci poszło i oznacz mnie na Instagramie @bezbezpl

zajrzyj również tutaj

16 komentarzy

marbielka 26 października 2018 - 09:04

Bardzo polecam ten przepis! Zamiast mąki kukurydzianej użyłam tapioki i wyszły super – moja dynia była bardzo mokra i dodawałam mąki aż ciasto zaczęło odchodzić od miski. Smakują jak tradycyjne kopytka z lekkim słodkawym posmakiem dyni – pychota 🙂

Odpowiedz
Kasia 26 października 2018 - 10:35

Brawo za udany eksperyment! 🙂 Konsystencja ciasta może się różnić w zależności od gatunku ziemniaków i dyni, więc dobrze jest wprowadzać takie modyfikacje 🙂 Cieszę się, że kopytka posmakowały, dzięki za wiadomość!

Odpowiedz
Lucy 25 września 2023 - 09:17

Witammam pytanie;co mozemy dodać zamiast dyni?pozdrawiam

Odpowiedz
Kasia | BezBez 16 listopada 2023 - 21:19

Myślę, że najlepiej dać więcej ziemniaków i zrobić kluseczki typowo ziemniaczane. Można poeksperymentować też z puree z batata czy marchewki, ale taka zmiana wpłynie na smak i konsystencję ciasta na kluski.

Odpowiedz
Marzynia Mamcia 28 października 2018 - 23:57

Czytanie i oglądanie pani bloga to przyjemność! Cieszę się, że Martusia tu trafiła, a i mnie przywiodła. Zresztą nawet jesteście, dziewczynki, podobne do siebie 🙂 Pozdrowienia – mama Marbielki

Odpowiedz
Kasia 29 października 2018 - 18:06

Przyjemnością jest czytanie takich miłych komentarzy! 🙂 Dziękuję z całego serducha <3 Przesyłam uściski dla Marty!

Odpowiedz
Jola 6 kwietnia 2019 - 20:55

Kluski bombowe!

Odpowiedz
Kasia 7 kwietnia 2019 - 19:13

Super! 😀 Dzięki za komentarz 🙂

Odpowiedz
Asia 4 grudnia 2019 - 22:24

Najlepsze kluski jakie jadłam!

Odpowiedz
Kasia 5 grudnia 2019 - 19:45

Bardzo się cieszę! 🙂 Na zdrowie 😀

Odpowiedz
bogna 22 stycznia 2020 - 15:11

cześć, myślisz że da rade zastąpić tą mieszaninę mąk zwykłą pszenną? Nie zalezy mi na tym żeby były bezglutenowe a wyglądają tak smakowicei 🙂

Odpowiedz
Kasia 23 stycznia 2020 - 11:40

Myślę, że tak 🙂 Po prostu trzeba wzorować się na przepisie na jakieś zwykłe kopytka lub kopytka dyniowe. Kwestia tylko proporcji, żeby nie dać za mało lub za dużo mąki. Powodzenia w eksperymentach! 🙂

Odpowiedz
Joanna 20 września 2021 - 21:44

Można dynię ugotować na parze?

Odpowiedz
Kasia 22 września 2021 - 19:50

Myślę, że tak – jedynie trzeba zwrócić uwagę, czy taka dynia nie będzie miała w sobie nieco więcej wody. W razie potrzeby można dodać więcej mąki do masy – ale uwaga, żeby nie przesadzić, bo kluchy będą twardsze. 😉

Odpowiedz
Kinga 9 marca 2023 - 14:17

czy sprawdzi się w tym przepisie puree z batata?

Odpowiedz
Kasia 20 marca 2023 - 18:37

W tym przepisie użyłam dyni zwyczajnej, której puree jest bardziej wodniste i mnie słodkie od batata, więc taka zamiana na pewno wpłynie na smak klusków i konsystencję ciasta – pewnie trzeba będzie zmniejszyć ilość mąk. Ja nie testowałam tej opcji, ale może warto spróbować. 🙂

Odpowiedz

Zostaw komentarz

Zostawiając komentarz na blogu wyrażasz zgodę na przetwarzanie podanych w nim danych osobowych i publikację jego treści (twój adres e-mail nie zostanie opublikowany). Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności.

COPYRIGHT © 2023 BEZBEZ STUDIO Katarzyna Wojnowska, Wszelkie prawa zastrzeżone