fbpx

Moje blogowe motto brzmi – każdy przepis ma swój czas. Bezglutenowe podpłomyki jaglane to kolejny przepis, który czekał rok na dopieszczenie i publikację. Zeszłym latem robiłam je i testowałam na różne sposoby, ale nie byłam do końca zadowolona z efektu. Teraz udało mi się je zrobić tak, że smakują i podpiekają się wspaniale, jak na placki z patelni przystało. To super propozycja na letni czas – lekki obiad w postaci smakowitego wrapa, dodatek do grilla lub przystawek i ulubionych dipów. Testujcie!

Jeśli lubicie takie proste placki, w które można zawinąć swoje ulubione dodatki, to koniecznie zerknijcie jeszcze na mój ulubiony przepis na bezglutenowe tortille. Są pyszne, elastyczne, pięknie rosną na patelni i można je wykorzystać na wiele sposobów. Podpłomyki jaglane są do nich bardzo podobne, choć nieco grubsze i zdrowsze dzięki dodatkowi kaszy jaglanej.


Bezglutenowe podpłomyki jaglane to jeden z tych przepisów, który powstał przypadkiem jako ukoronowanie klęski innego przepisu.

W zeszłym roku pisałam Wam przy okazji przepisu na pierogi z jagodami, jak bardzo chciałam odtworzyć przepis na jaglane ciasto pierogowe, które zrobiłam 3 lata temu. Do tej pory mi się to nie udało, a w ostatecznym przepisie na pierogi znajdziecie inne pyszne ciasto.

Natomiast z nieudanego jaglanego ciasta pierogowego, z którego połowa ulepionych pierogów gubiła farsz podczas gotowania, robiłam za każdym razem szybkie podpłomyki z patelni. Z tymi pierwszymi próbami było dużo zabawy. Ciasto nie dało się łatwo przenosić na patelnię, było zbyt delikatne. Placki wychodziły pyszne, ale bałam się, że możecie sobie z nim nie poradzić. Sama klęłam pod nosem nad patelnią. 😉

Bezglutenowe podpłomyki jaglane z czarnuszką, bez jajek

W tym roku zmodyfikowałam nieco przepis i technikę wykonania placków i wszystko wyszło jak trzeba. Placki ładnie się wałkowały, a podczas prażenia na patelni pięknie napełniały się pęcherzami powietrza.

Myślę, że w przypadku tego ciasta ważne jest odpowiednie dostosowanie proporcji mąk do ugotowanej kaszy. Każdy z nas może nieco inaczej ją ugotować. Niektórym wyjdzie bardziej sypka, innym mokra. Ważne też, żeby ciepłe ciasto odpoczęło po zagnieceniu, wtedy nabierze odpowiedniej konsystencji. Nie warto zawczasu dosypywać mąk, bo placki wyjdą twarde i suche.

Ciasto powinno dać się ładnie wałkować i przenieść na patelnię, ale nie będzie elastyczne jak glutenowe. Nie próbujcie stworzyć glutenowej imitacji i nie dosypujcie przesadnie mąki. Placki trzeba delikatnie przekładać na patelnię. Nie można ich wałkować za cienko, ani za grubo. Te pierwsze będę się wam rwać w dłoniach, drugie nie będą tak pięknie puchły na patelni.

Bezglutenowe podpłomyki jaglane z czarnuszką, wegańskie

Bezglutenowe podpłomyki jaglane przygotowałam z dodatkiem czarnuszki, którą uwielbiam dodawać do wytrawnych wypieków, paluchów chlebowych, czy pieczywa.

Jednak, jeśli nie lubicie jej smaku, możecie pominąć ten dodatek lub postawić na suszone lub drobniutko posiekane, świeże zioła. Będzie równie pysznie!

Takie bezglutenowe podpłomyki to świetny dodatek do letniego obiadu lub biesiadowania przy stole z przyjaciółmi.

Można w nie zawinąć ulubione dodatki, warzywa, burgera i stworzyć obiadowego wrapa. Można je podać jako alternatywę dla chleba podczas letniego grillowania, podgrzać je na ogniu, a będą wspaniałe i chrupiące. Takie cienkie chlebki to też super patent na imprezowe posiedzenie. Można zagryzać je z przystawkami lub maczać w ulubionych sosach i dipach. Ja uwielbiam takie dodatki, które można skubać po trochu, kosztować z różnymi daniami  i tak bardzo się nie zapychać.

Mam nadzieję, że wyjdą Wam z mojego przepisu super placki, które wykorzystacie do swoich ulubionych dań i na różne okazje.

Miłego biesiadowania!

Skorzystałaś/ skorzystałeś z przepisu?
Daj znać jak Ci poszło i oznacz mnie na Instagramie @bezbezpl

zajrzyj również tutaj

6 komentarzy

Margit 2 lipca 2020 - 14:09

Kasiu! Jestem uczulona, niestety, na proso. Wiem- to przepis gdzie składnikiem głównym jest k.jaglana ale moze da się ją zastąpić?? Jak do tej pory zamieniałam kaszę lub mąkę jaglaną dodając innej więcej…co mogę zrobić teraz?? Ugotowany ryż, kasza gryczana, quinoa? Podpowiedz proszę

Odpowiedz
Kasia 3 lipca 2020 - 13:09

Jeśli już próbowałabym zmienić na ugotowaną kaszę gryczaną lub komosę i zmiksować je na podobny gęsty budyń. Obawiam się tylko, że mogą się zmienić proporcje mąk i płynów, bo każda kasza ma nieco inne właściwości inaczej się zachowuje… Może spróbuję też w wolnej chwili zrobić wersję z inną kaszą i wrzucę przepis. A próbowałaś może moich bezglutenowych tortilli bez kaszy jaglanej? Też są pyszne 🙂

Odpowiedz
Daria 15 lipca 2020 - 15:48

Witam , a czy można jakoś zastąpić mąkę ziemniaczaną ? Można dodać więcej tej z tapioki ?

Odpowiedz
Kasia 16 lipca 2020 - 14:04

Możesz spróbować, ale ciasto wyjdzie nieco delikatniejsze. Na pewno zmniejszyłabym ilość wrzątku do zmiksowania kaszy, może do 1/2 szkl.

Odpowiedz
Nela 27 marca 2021 - 22:38

Jaka jest rola zmielinego siemienia ? Czy ma zastapic jajko ?
W przepisu n’a Twoja babke tez jest siemie lniane… Na diecie Foodmap jajka sa mile widziane…
Myslalas tez o nowej kategori w stylu low IG ?
Bo np maka ryzowa i skrobie maja stosunkowo wysoki IG co jest niekorzystne dla organizmu…?

Odpowiedz
Kasia 29 marca 2021 - 18:26

Siemię czy babka w moich przepisach najczęściej nie zastępują strikte jajka, ale gluten – nadają glutenowej konsystencji ciastu i nie wystarczy tu zamiana siemię na jajko. Nie polecam takiej zamiany w tym przepisie, siemię odtłuszczone lub babkę należy “zaparzyć” razem z mąkami. Wiem, że jajka nie szkodzą na diecie FODMAP, ale to nie blog tylko z przepisami dla osób na tej diecie – korzystają z niego weganie, alergicy, osoby z różnymi nietolerancjami. Staram się tworzyć przepisy przyjazne osobom na różnych dietach. Nie myślałam na tę chwilę o kategorii “low IG” – może kiedyś.

Odpowiedz

Zostaw komentarz

Zostawiając komentarz na blogu wyrażasz zgodę na przetwarzanie podanych w nim danych osobowych i publikację jego treści (twój adres e-mail nie zostanie opublikowany). Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności.