fbpx
Wegański kajmak kokosowy

Wegański kajmak kokosowy chodził za mną już tak długo! Odkąd pierwszy raz spróbowałam wegańskich krówek na cukrze i mleczku kokosowym, wiedziałam, że ten smak będę próbować odtworzyć w domu. Okazało się, że to wcale nie takie trudne. Cukier kokosowy to taka bomba smaku, że wystarczą dwa składniki, by uzyskać obłędny kajmak, karmel i mleko skondensowane w jednym. Przygotowuje się go niemal identycznie jak ten tradycyjny, ale tu zamieniamy składniki na roślinne, a zamiast zwykłego cukru dodajemy ten kokosowy. Tak powstaje niebiańska masa, którą można użyć do produkcji domowych słodkości lub wyjadać prosto ze słoika – uwierzcie mi, nie powstrzymacie się!

Wegański kajmak przygotowałam trochę z myślą o Tłustym Czwartku. Możecie wykorzystać go do nadziania pączków (już po usmażeniu i wystygnięciu!), maczać w nim lany chrust lub bezglutenowe churros. A poza tym, nada się absolutnie wszędzie tam, gdzie macie ochotę. Możecie polewać nim ciasta, przygotować z nim wielkanocnego mazurka czy wafle przekładane masą kajmakową.


Wegański karmel kokosowy to bardzo uniwersalny i prosty przepis, który posłuży Wam do przygotowania wielu innych słodkości. Wystarczą dwa główne składniki, nieco gotowania, mieszania i gotowe.

Głównym składnikiem jest dobre, tłuste mleko kokosowe, które zastępuje tradycyjną śmietankę. Słód możecie wybrać według upodobań, ale ja z całego serducha polecam Wam spróbować cukru kokosowego. Od lat używam go w swojej kuchni właśnie ze względu na niesamowicie karmelowy smak. Jednak, jeśli jednak szukacie bardziej budżetowej opcji, to na cukrze trzcinowym wyjdzie Wam równie wspaniale.

Jeśli chcecie przygotować wersję odchudzoną, to możecie przygotować go pół na pół z cukrem kokosowym i erytrytolem.

Kajmak na samym erytrytolu straci na smaku, który daje choć odrobina cukru kokosowego lub trzcinowego. Kajmak z dodatkiem erytrytolu po wystudzeniu ma nieco mniej gładką konsystencję, bo erytrytol z powrotem zaczyna krystalizować – widać to na zdjęciach, gdzie karmel spływa z łyżki. Mi to w niczym nie przeszkadza w tej mieszanej wersji, ale na samym erytrytolu na pewno ta krystalizacja będzie bardziej wyczuwalna.

Na zdjęciach, możecie podejrzeć dwa rodzaje kajmaku – z użyciem różnych słodów oraz jeden świeżo zrobiony, drugi mocno schłodzony.

Ten ciemniejszy, w mniejszym słoiku, który spływa z łyżki to kajmak na cukrze kokosowym i erytrtyolu. Jest świeżo zrobiony, ale już wystudzony do temperatury pokojowej. Masa zaczęła gęstnieć, a erytrytol krystalizować. Tego kajmaku wychodzi mniej, bo masa z erytrytolem dłużej się gotuje.

Drugi, w większym słoiku i jaśniejszy, jest na samym cukrze kokosowym. Po nocnym chłodzeniu w lodówce zrobił się niemal stały. Po ogrzaniu zrobił się kremowy, jak mleczko skondensowane. Przepyszny!

Wegański kajmak kokosowy możecie użyć na wiele sposobów. Choć w sam w sobie jest przepysznym deserem i ciężko się od niego oderwać.

Ciepły, płynny kajmak prosto z garnka bardziej przypomina karmel. Będzie idealny do polewania ciast, wypieków, placuszków, gofrów czy innych deserów. Nieco gęstszy, wystudzony będzie świetnym nadzieniem domowych wafli czy babeczek. Świetnie komponuje się z kruchym ciastem. Będzie idealny do mazurka. Możecie też przelać go do foremek silikonowych np. na czekoladki i schłodzić w lodówce, a otrzymacie przepyszne, domowe krówki.

Mogłabym tak pisać peany na cześć tego prostego przepisu, ale najlepiej po prostu go wypróbować. Mówię Wam, przepadniecie!

Skorzystałaś/ skorzystałeś z przepisu?
Daj znać jak Ci poszło i oznacz mnie na Instagramie @bezbezpl

zajrzyj również tutaj

8 komentarzy

Gosia 11 lutego 2021 - 11:55

Mleczko Kokosowe ma być z puszki po schłodzeniu stała cześć? Czy bez chłodzenia i leje wszystko? Bo właśnie robię i chyba coś poplatalam ‍♀️

Odpowiedz
Kasia 12 lutego 2021 - 12:39

Lejesz całe, nie trzeba tu oddzielać śmietanki. Postępuj zawsze tak jak jest w przepisie. Gdyby chodziło o stałą część, na pewno bym o tym napisała. 😉

Odpowiedz
Marlena 28 marca 2021 - 00:01

Czy można pół na pół kokosowy plus ksylitol?

Odpowiedz
Kasia 29 marca 2021 - 18:44

Myślę, że możesz spróbować, ale pewnie będzie jakaś różnica w kolorze czy konsystencji, bo ksylitol nie krystalizuje tak samo jak erytrytol, z tego co wiem. Niektórzy robią z niego karmel, więc i tu w połączeniu z cukrem kokosowym może się sprawdzi. 🙂

Odpowiedz
GR 23 kwietnia 2021 - 19:43

mi się sprawdził włąsnie z ksylitolem 🙂 był pyszy :)) zero krystalizowania 🙂

Odpowiedz
Kasia 26 kwietnia 2021 - 11:25

Super, bardzo się cieszę i dziękuję za wskazówkę! 🙂

Odpowiedz
Iwona 7 kwietnia 2021 - 14:56

Kajmak jest naprawdę dobry. Mój mąż mówił, że tyle czasu nie miał w ustach takich smacznych cukierków krówek.

Odpowiedz
Kasia 8 kwietnia 2021 - 11:04

Super, że Wam też posmakował! 🙂

Odpowiedz

Zostaw komentarz

Zostawiając komentarz na blogu wyrażasz zgodę na przetwarzanie podanych w nim danych osobowych i publikację jego treści (twój adres e-mail nie zostanie opublikowany). Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności.

COPYRIGHT © 2023 BEZBEZ STUDIO Katarzyna Wojnowska, Wszelkie prawa zastrzeżone