fbpx

Świąteczny tofurnik z masą makową (bezglutenowy i wegański)

autor Kasia | BezBez
18 komentarzy
Wegański i bezglutenowy tofurnik z masą makową

Święta coraz bliżej, więc na pewno planujecie już słodkie wypieki. W wielu domach obok siebie żyją albo wielcy zwolennicy zawijanych makowców albo puszystych serników. A co jeśli by połączyć to, co najlepsze z obu ciast? Przed wami wyjątkowy świąteczny tofurnik z masą makową, dla niezdecydowanych, którzy nie wyobrażają sobie świąt bez obu ciast, a przy okazji dla alergików, którzy nie jedzą glutenu, nabiału i jaj. Święta na specjalnej diecie też mogą być pyszne.

Ja uwielbiam oba ciasta, szczególnie idealny sernik mojej siostry i drożdżowy makowiec mojej mamy. Nikt nie robi ich lepiej od nich.Nie będę was oszukiwać. Święta to czas, gdy luzuje z dietą i delektuje się dawnymi smakami, jem wszystko. Takie odstępstwo od diety raz na jakiś czas mi nie szkodzi, a bardzo dobrze robi na głowę. Natomiast Ci, którzy nie mogą sobie na taki luz pozwolić lub na stałe przeszli na dietę wegańską, muszą trochę pokombinować przy przygotowaniach do wieczerzy wigilijnej. Tofurnik z masą makową będzie dla nich idealną propozycją.

Stawiasz jednak na makowiec? Możesz spróbować mojego ciasta makowego z jabłkami, bez mąki. Gdy dodasz do niego więcej bakalii i skórkę pomarańczową zmieni się w iście świąteczny wypiek.

Jeśli nie jadacie nabiału lub jesteście na diecie wegańskiej już jakiś czas, to na pewno mieliście do czynienia z „sernikiem” z tofu, czyli tofurnikiem.

Sama robiłam ich kilka w wersji pieczonej i na zimno. Jest to ciasto, które za pomocą kilku składników można odmienić nie do poznania. W lecie często robię ten na zimno z malinami i borówkami, a gdy najdzie mnie ochota na coś bardzo słodkiego, to zabieram się na snickersowy tofurnik z roślinnym karmelem i orzechami. Natomiast z okazji Bożego Narodzenia warto dodać tofurnikowi świątecznego charakteru, dodając migdałową, słodką, pełną bakalii masę makową.

Mój świąteczny tofurnik z masą makową łączy to, co najlepsze w sernikach i makowcach.

Pełna bakali, skórki pomarańczowej, aromatyczna masa makowa wraz z waniliową, kremową masą z tofu, ułożone na kruchym, bezglutenowych spodzie idealnie się komponują. Ten tofurnik ma wyjątkowy aromat i smak Świąt, a do tego będzie pięknie prezentował się na świątecznym stole. Aksamitna polewa czekoladowa idealnie pasuje do tofurnikowej, kremowej masy, a migdałowa dekoracja wpisuje się w bożonarodzeniowy klimat. Jeśli jeszcze nie próbowaliście tofurnika w tej wersji, to musicie spróbować.

Tofurnik z masą makową będzie smakował najlepiej w gronie najbliższych, przy wigilijnym stole. Sprawdźcie to koniecznie.

Skorzystałaś/ skorzystałeś z przepisu?
Daj znać jak Ci poszło i oznacz mnie na Instagramie @bezbezpl

 

zajrzyj również tutaj

18 komentarzy

zalewianka 24 grudnia 2018 - 21:08

To jest przepyszne! Zrobiłam właśnie na te święta i cała niewegańska rodzinka się nim zajada!!! Dziękuję ci za ten przepis, jest fantastyczny!

Odpowiedz
Kasia 27 grudnia 2018 - 12:16

Ale super! 🙂 Dziękuję za wiadomość, bardzo się cieszę! 🙂 My też uwielbiamy ten tofurnik <3

Odpowiedz
Justyna 18 kwietnia 2019 - 22:48

Czy można czymś zastąpić mąkę migdalowa?

Odpowiedz
Kasia 19 kwietnia 2019 - 20:43

Mąkę migdałową możesz zastąpić innymi mielonymi orzechami.

Odpowiedz
Olguncja 16 grudnia 2019 - 20:31

Chciałam zapytać, jakiego oleju kokosowego Pani używa: rafinowanego czy z pierwszego tłoczenia?
Pozdrawiam i gratuluję wspaniałego bloga! Ratuje Pani moje cierpiące jelita <3

Odpowiedz
Kasia 17 grudnia 2019 - 11:03

Dziękuje bardzo za ciepłe słowa, cieszę się, że mogę pomóc! 🙂 Jeśli chodzi o olej to używam obu wersji, ale najczęściej nierafinowanego, który ładnie pachnie kokosem. Jeśli zależ mi, żeby nie było tego aromatu, wtedy sięgam po wersję rafinowaną. Często też mieszam olej kokosowy z masłem klarowanym (ghee).

Odpowiedz
Olguncja 25 grudnia 2019 - 00:54

Zrobiłam to ciasto na Wigilię i jest po prostu prze-pysz-ne! Kremowa masa z tofu zaskoczyła wszystkich i żaden mięsożerca nie wyczuł w niej podstępu 😉 Obawiałam się nieco dominującego smaku kokosa (dziękuję za odpowiedź odnośnie do oleju), ale w żadnym wypadku nie górowała on nad innymi smakami. Ciasto robi się szybko i sprawnie, jedynym problemem okazał się zbyt mały pojemnik blendera, ale w garnku też udało mi się zmiksować tofu na gładką masę. Serdecznie wszystkim polecam ten przepis i gratuluję autorce tak udanego dzieła 🙂

Odpowiedz
Kasia 27 grudnia 2019 - 15:08

O, jak mi miło! Tak się cieszę, że ciasto posmakowało i umiliło wam świąteczny czas <3 Dziękuję za cudowną wiadomość, uściski!

Odpowiedz
mimalutka 22 grudnia 2020 - 22:04

Mam pytanie – dla podanych proporcji składników jaka byłaby najlepsza średnica formy do pieczenia?

Odpowiedz
Kasia 23 grudnia 2020 - 12:06

To ciasto piekłam w tortownicy o śr. 21 cm, więc foremka o śr. 20-22 cm powinna być ok. Wymiary foremek/ilość porcji masz zawsze podane na górze przepisu obok czasu przygotowania. 🙂

Odpowiedz
mimalutka 25 grudnia 2020 - 06:44

O, dziękuję, nie zauważyłam 🙂 Ten tofurnik był dla mnie podwójnym wyzwaniem, ponieważ piekłam go po raz pierwszy, a do tego całkowicie pominęłam cukier (którego nie mogę spożywać) i zrobiłam jego wytrawną wersję. Jest bardzo dobry (spód, masa makowa i tofurnikowa nawet bez cukru są smaczne) i świetnie się prezentuje!

Odpowiedz
Kasia 4 stycznia 2021 - 12:17

Super, ogromnie się cieszę, że wyszedł za pierwszym razem i posmakował mimo braku jakiegokolwiek słodzidła! 🙂

Odpowiedz
KJ 6 grudnia 2021 - 20:18

Czy wyjdzie ze śmietaną sojową użytą zamiast mleka kokosowego? Czy lepiej nie ryzykować?

Odpowiedz
Kasia 7 grudnia 2021 - 12:15

Nigdy nie używałam śmietany sojowej, więc niestety nie mam pojęcia, co by z tego wyszło. Śmietanka kokosowa jest odpowiednio tłusta i nadaje kremowej konsystencji, sprawia, że tofurnik nie jest za suchy, wiec ja bym jej nie zamieniała, jeśli nie ma takiej potrzeby.

Odpowiedz
KJ 7 grudnia 2021 - 20:09

A nie czuć kokosowego posmaku? Bardzo nie lubię kokosa i trochę się boję.

Odpowiedz
Kasia 10 grudnia 2021 - 12:44

Moim zdaniem kokos nie jest w ogóle wyczuwalny w tym przepisie – cytryna, wanilia i sporo masy makowej robi robotę. 🙂

Odpowiedz
Gosia 23 grudnia 2021 - 16:10

A kaszę jaglaną gotujemy w wodzie? Właśnie chłodzę spód:)

Odpowiedz
Kasia 23 grudnia 2021 - 17:34

Może być w wodzie lub mleku roślinnym dla smaku. 🙂

Odpowiedz

Zostaw komentarz

Zostawiając komentarz na blogu wyrażasz zgodę na przetwarzanie podanych w nim danych osobowych i publikację jego treści (twój adres e-mail nie zostanie opublikowany). Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności.