fbpx

Ekspresowa pizza bez glutenu i drożdży

autor Kasia | BezBez
32 komentarze
ekspresowa pizza bez glutenu i drożdży, wegańska

Nie zliczę, ile odstałam pytań w ciągu ostatnich miesięcy o pizzę bez użycia drożdży. Podstawowy przepis opracowałam już jakiś czas temu, ale ciągle czekał w kolejce na publikację. Może to i nawet dobrze, bo w między czasie zdążyłam go jeszcze wiele razy przetestować. Było to moje awaryjne, ekspresowe danie, idealne na brak pomysłu na obiad lub nagły głód. Mam nadzieję, że ta prosta i szybka pizza bez glutenu i drożdży przypadnie wam do gustu i choć trochę wypełni pustkę zostawioną po drożdżowym włoskim placku.

Przepisów na bezglutenową pizzę na blogu jest już całkiem sporo. Każdy z nich jednak jest na bazie drożdży, za wyjątkiem mojej ulubione pizzy z batata . Po waszych prośbach udało mi się stworzyć zarówno pizzę na zakwasie (Jest genialna i znajdzie się w e-booku!), jak i prostą pizzę na proszku do pieczenia. Ta ostatnia to jej mniej puchata wersja.

Ekspresowa pizza bez glutenu i drożdży nie jest tak puszysta jak jej drożdżowy odpowiednik i nie będzie jej imitować. To raczej jej lżejsza wersja na cienkim cieście.

Spód jest miękki, ale nie zakalcowaty, dzięki działaniu proszku  w połączeniu z octem. Brzegi są za chrupiące i smakowite. Największą zaletą tej pizzy jest to, że robi się ją naprawdę szybko. Wystarczy zawczasu rozgrzać piekarnik, przygotować kilka podstawowych dodatków i szybko wymieszać składniki na ciasto. Nie potrzeba czekać aż ciasto wyrośnie. Wręcz przeciwnie, należy jak najszybciej włożyć je wraz z dodatkami do piekarnika. A tam 15 minut i gotowe.

Ekspresowa pizza bez glutenu i drożdży

To ciasto to świetna pizzowa baza, a wy możecie szaleć z dodatkami. Moja pizza bez glutenu i drożdży zawsze jest pełna warzyw.

W tej wersji postawiłam na wstążki cukinii, pieczarki i chrupiące orzeszki pinii. Wszystko doprawiłam oregano, pyszną, grecką oliwą i świeżymi listkami bazylii. Wyszło bardzo smakowite danie, które można również urozmaicić kawałkiem parmezanu lub jakiegoś słonego sera – jeśli jadacie nabiał. Możecie również sięgnąć po ich wegańskie odpowiedniki. Jeśli jednak lubicie klasykę, pomidorowy sos, mozzarellę i prosciutto, schowane pod listkami rukoli, to taki zestaw również sprawdzi się na tym bezglutenowym placku.

Pizza bez glutenu i drożdży jest szybka i bardzo w prosta w przygotowaniu, jednak trzeba pamiętać o kilku drobiazgach.

Ważne, żeby odpowiednio wcześniej rozgrzać piekarnik i nie przesadzić z dodatkami i sosem. Ciasto bez glutenu i drożdży jest jeszcze bardziej wrażliwe na obciążenia i nadmiar wilgoci, przez co może zrobić się gumowe i zakalcowate.

Jak przy każdym bezglutenowym wypieku trzeba wyczuć konsystencję ciasta. Niestety mąki, które mamy w  swoich bezglutenowych spiżarniach różnią się miedzy sobą, więc wymaga to trochę wprawy i obserwacji. Choć w przypadku tej pizzy myślę, że nie grozi żadna katastrofa. Po prostu pizza może wyjść raz bardziej chrupiąca i sztywna, raz bardziej miękka.

Ostatecznie to prosty placek z dodatkami – doskonały na nagły głód i zawsze smakuje 🙂

Skorzystałaś/ skorzystałeś z przepisu?
Daj znać jak Ci poszło i oznacz mnie na Instagramie @bezbezpl

zajrzyj również tutaj

32 komentarze

Taja 23 stycznia 2020 - 18:48

Czy nie można zamiast mąki z tapioki lub skrobii kukurydzianej dać więcej mąki ziemniaczanej? Nie wyjdzie?

Odpowiedz
Kasia 24 stycznia 2020 - 12:48

Myślę, że wyjdzie, ale ciasto będzie mniej sprężyste. Jeśli spróbujesz z mąką ziemniaczaną, to zwróć uwagę na ilość wody, bo ta mąka chłonie jej nieco więcej niż ta z tapioki czy skrobia kukurydziana.

Odpowiedz
Ola 1 lutego 2021 - 19:02

Ahh w końcu mi wyszła pizza 😀 Tylko nie miałam mąki z tapioki i dałam mąkę z ciecierzycy i wyszła idealna 😉

Odpowiedz
Kasia 2 lutego 2021 - 13:20

Bardzo się cieszę Olu! 🙂 Na zdrowie!

Odpowiedz
Agnieszka 2 lutego 2020 - 08:47

Super przepis. Ekspresowo się robi, ekspresowo znika.

Odpowiedz
Kasia 2 lutego 2020 - 12:51

Super! Cieszę się, że pizza wychodzi i smakuje 🙂 <3

Odpowiedz
Asia 25 stycznia 2020 - 13:25

Jaki słód dać do ciasta?

Odpowiedz
Kasia 28 stycznia 2020 - 11:48

Dowolny, w przypadku ciasta bez drożdży, daję go tylko dla podbicia smaku. Można go również pominąć.

Odpowiedz
Oliwia 19 lutego 2020 - 19:36

Wyszła przegenialna. Pierwszy raz jadłam tak dobrą bezglutenową i wegańską pizzę. Trzeba się nauczyć obmacywać ciasto (jak w każdej pizzy), ale warto! Ja jeszcze dodaje do ciasta za radą Mamy suszone oregano 🙂 dziękuję, po raz kolejny! Teraz ciągle o niej myślę i jak jutro dostanę ten sam boski ser, to pizza ruszy w ruch!

Odpowiedz
Kasia 20 lutego 2020 - 12:43

Super, że tak posmakowała! 🙂 Moja mamcia tez dodaje do ciasta na pizzę zawsze dużo ziół – puszka! Udanego pizzowania! 🙂

Odpowiedz
Marzynia Mamcia 29 lutego 2020 - 18:33

Kasiu, jesteś mistrzynią kuchni! I jak widać po komentarzach, ta pizza każdemu smakuje 🙂

Odpowiedz
Kasia 2 marca 2020 - 12:05

Bardzo mi miło, dziękuję! 🙂

Odpowiedz
Natalia 1 czerwca 2020 - 14:27

Wyszła naprawdę pyszna. Nie ukrywam, że pizza z batatów jest jeszcze lepsza, ale nie zawsze mamy bataty w domu. Jest naprawdę przepis mega dobry. Brawo! Dziękuję Ci, że masz tak udane przepisy <3

Odpowiedz
Kasia 3 czerwca 2020 - 12:54

A ja bardzo dziękuję za kolejny przemiły komentarz, to dla mnie bardzo ważne! <3 Bardzo się cieszę, że wam smakowało! 🙂

Odpowiedz
Elzbieta 28 grudnia 2020 - 23:35

Kasiu ta pizza jest przepyszna i nieskomplikowana w pieczeniu, serdecznie dziekuje za przepis, corka prosi o nia w Sylwestra:)

Odpowiedz
Kasia 4 stycznia 2021 - 12:42

Bardzo mi miło! Na zdrowie i wszystkiego dobrego Was! 🙂

Odpowiedz
Asia 25 stycznia 2021 - 16:13

Czym możemy zastąpić ocet w przepisie ?

Odpowiedz
Kasia 27 stycznia 2021 - 12:38

Spróbuj z sokiem z cytryny – dokładnie odmierz jego ilość, nie mniej niż łyżkę, może być odrobinę więcej. W cieście potrzebny jest kwas czyli np. ocet lub sok z cytryny, który zareaguje z proszkiem i sodą i spulchni ciasto.

Odpowiedz
Asia 6 lutego 2021 - 14:01

Mi niestety spód wyszedł gumowaty, z zakalcem. Zupełnie nie wiem, co mogło pójść nie tak :/

Odpowiedz
Kasia 8 lutego 2021 - 11:45

A jakiego proszku do pieczenia użyłaś? Dużo osób używa tych eko na kamieniu winnym i one dużo słabiej działają, nie spulchniają tak ciasta, co jest kluczowe w wypiekach bez drożdży. Inną przyczyną może być konsystencją ciasta, ale to już musiałabym widzieć.

Odpowiedz
Werka 27 maja 2021 - 12:18

Czym można zastąpić mąkę gryczaną? Dodać więcej ryżowej, czy można jaglaną bądź owsianą?

Odpowiedz
Kasia 28 maja 2021 - 11:45

Mąka gryczana jest tu dość kluczowa, jaglana ani ryżowa jej nie zastąpi. Może prędzej owsiana, ale ilość wody na pewno ulegnie zmianie – będzie jej mniej. Spróbowałabym też z mąką teff lub z ciecierzycy.

Odpowiedz
Wiola 5 października 2021 - 10:56

Mam taką myśl żeby ten placek upiec bez dodatków przez jakieś 10-12 minut a potem dorzucić dodatki i dopiec jeszcze 5 min. Może w ten sposób uda się na 100% uniknąć zakalca i spód będzie sztywniejszy? Co myślisz?

Odpowiedz
Kasia 8 października 2021 - 12:06

Jeśli piekłaś ją wcześniej w ten podstawowy sposób, to warto spróbować innego i przetestować, jaka opcja Ci bardziej pasuje. Uważaj tylko, by nie podpiekać ciasta bez dodatków za długo, żeby nie zrobiło się za suche – ja bym zaczęła od 5-8 min z termoobiegiem, ale dużo zależy od piekarnika. Na pewno w tej wersji pizza będzie nieco inna, środek może być nieco grubszy, bo będzie miał szansę lepiej podrosnąć bez dodatków. Spróbuj i daj znać. 🙂

Odpowiedz
Lena 14 stycznia 2022 - 12:02

Czy można dodać więcej mąki z tapioki zamiast ziemniaczanej?

Odpowiedz
Kasia 17 stycznia 2022 - 13:14

W przypadku tego przepisu ilość tapioki może być już za duża, jeśli użyjesz jej zamiast mąki ziemniaczanej – ciasto może wyjść bardziej mokre i zakalcowate. Spróbowałabym z mąką z ciecierzycy jeśli nie możesz spożywać skrobi ziemniaczanej.

Odpowiedz
marbielka 28 marca 2022 - 23:22

Zrobiłam, wyszła przepyszna, jak z włoskiej pizzerii! Mąż – pożeracz glutenu – również zachwycony! Na pewno na stałe zagości w mojej kuchni, dziękuję za świetny przepis ❤

Odpowiedz
Kasia 1 kwietnia 2022 - 12:30

Bardzo się cieszę! Skoro glutenowemu mężowi smakowało, to musiało być pysznie. 🙂

Odpowiedz
Marta 10 sierpnia 2023 - 18:01

Czy można zastąpić te wszystkie maki mixem np. Schar MixBread?

Odpowiedz
Kasia | BezBez 16 sierpnia 2023 - 18:11

Myślę, że można spróbować, ale nie podpowiem niestety jaka powinna być konsystencja ciasta i potrzebna ilość płynu. Trzeba poeksperymentować.;) Trzymam kciuki!

Odpowiedz
Magdalena 3 marca 2024 - 19:03

Zrobiłam dzisiaj z mąką owsianą, oczywiście, jak w przyadku chleba, zamiast gryczanej, której nie lubię i nie toleruję, i wyszła super. Dziękuję za przepis! Nie spodziewałam się, że z proszkiem wyjdzie takie fajne ciasto. Mam tylko jedno pytanie: czy można dać ciut mniej tego octu jabłkowego? Dałam łyżkę, zgodnie z przepisem i jakoś go trochę czułam chwilami w cieście, co mi niezbyt odpowiada. Amoże właśnie zastąpić, albo pomieszać, z sokiem z cytryny np.? Piszesz, że można dać inny zakwas. Ważne tylko, żeby był i spulchnił lepiej ciasto.

Odpowiedz
Kasia | BezBez 15 kwietnia 2024 - 16:02

Tak, możesz poeksperymentować z innym kwaśnym składnikiem, np. sokiem z cytryny, który zareaguje z proszkiem/ sodą i spulchni masę lub spróbować dać trochę mniej octu i zobaczyć jak wyjdzie ciasto – czy będzie ci odpowiadać smakiem i konsystencją. Trzymam kciuki!

Odpowiedz

Zostaw komentarz

Zostawiając komentarz na blogu wyrażasz zgodę na przetwarzanie podanych w nim danych osobowych i publikację jego treści (twój adres e-mail nie zostanie opublikowany). Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności.

COPYRIGHT © 2023 BEZBEZ STUDIO Katarzyna Wojnowska, Wszelkie prawa zastrzeżone