fbpx

Pizza dyniowa bez glutenu, drożdży i jajek (wegańska)

autor Kasia | BezBez
11 komentarzy
Pizza dyniowa bez glutenu i drożdży

Pizza dyniowa bez glutenu to wynik moich tegorocznych eksperymentów nad przepisami bez drożdży. Większość z nich znajdzie się w drugiej części mojego e-booka, ale kilka receptur przemycę też na blogu, szczególnie z myślą o osobach, które nie mogą cieszyć się drożdżowymi wypiekami. Tę pizzę postanowiłam zostawić na ten jesienny, dyniowy sezon. Będzie więc nie tylko bezglutenowo i bez drożdży, ale też roślinnie, sezonowo i przepysznie. Wierzę, że ten przepis skradnie serce nie tylko tym, co muszą omijać drożdże szerokim łukiem.

Jeśli szukasz bezglutenowych, dyniowych inspiracji, to zajrzyj do zakładki DYNIA na blogu. Czekają tam na Ciebie pyszne, sezonowe wypieki – muffinki, cynamonowe rollsy, chlebek dyniowy i słone krakersy. A poza tym wspaniale chrupiąca granola, konfitura z pomarańczą, która odmienia desery i słodkie śniadania lub ziołowe kluseczki, które możesz podać do lubionego sosu lub zajadać podsmażone prosto z patelni.

A jeśli szukasz innego przepisu na pizzę bez drożdży, to wypróbuj ekspresową pizzę bezglutenową lub pizzę z kaszy gryczanej i jaglanej.

PIZZA DYNIOWA BEZ GLUTENU I DROŻDŻY to świetny pomysł na wykorzystanie dyniowego puree i przemycenie sezonowego warzywa. To też super patent na ekspresowe przygotowanie ciasta na pizzę, które nie musi wyrastać jak to drożdżowe.

Ciasto swój smak, kolor i konsystencję zawdzięcza puree z DYNI HOKKAIDO, które jest gęste i kremowe. Dynia zwyczajna nie da tutaj tak wspaniałego rezultatu. Lepiej od razu sięgnij po tę małą, niepozorną dyńkę – jest jej pełno na straganach i w supermarketach. Upiecz ją, ewentualnie ugotuj i zmiksuj na gładki mus. Mając zapasy dyniowego puree możesz działać ekspresowo z każdym dyniowym przepisem. Mus z dyni razem z odpowiednią kompozycją mąk oraz magicznymi łuskami babki jajowatej sprawi, że ciasto będzie miało odpowiednią strukturę i konsystencję.

Najważniejszym jednak składnikiem w pizzy bez drożdży jest PROSZEK DO PIECZENIA. To on ma sprawić, że pizza pięknie urośnie, a ciasto będzie puszyste. Bez silnego, dobrze działającego proszku ta pizza bez glutenu i jajek się nie uda. Jeśli chcesz uniknąć zakalcowatego i mokrego ciasta, postaw na ten tradycyjny, a nie ekologiczny. Więcej informacji znajdziesz we WSKAZÓWKACH do przepisu.

Pizza dyniowa bez glutenu i drożdży jest szybka i prosta w przygotowaniu, ale WYMAGA NIECO WPRAWY i wyczucia.

Ciasto musi mieć odpowiednią konsystencję – ma być lekkie, klejące i bardzo puszyste, a nie zbite i gęste, jak plastelina. Nie da się rozciągać i formować jak te tradycyjne.

Dużo tutaj zależy od ILOŚCI WODY. W zależności od gęstości i wilgotności puree z dyni oraz chłonności mąk, jej ilość może się znacznie wahać. Kluczowe jest tu wyczucie ciasta i obserwacja. Zobacz jak zachowuje się ciasto, gdy odpocznie kilka minut i jak smakuje pizza po upieczeniu – czy nie jest za sucha lub za mało pulchna, a może zbyt wilgotna. Wówczas przy kolejnym podejściu do pieczenia dokonaj odpowiednich modyfikacji i sprawdź, jak wyjdzie kolejna pizza.

Niezwykle ważny jest też sposób obchodzenia się z tego rodzaju bezglutenowym ciastem, które dodatkowo nie zawiera drożdży. Po wyrobieniu i odstawieniu na kilka minut, staraj się obchodzić z nim delikatnie i nie naruszyć  jego napowietrzonej struktury. Uformuj pizzę według moich wskazówek, a będziesz cieszyć się pulchnym i miękkim wypiekiem.

Poniżej możesz zobaczyć jak przygotować tę pizzę krok po kroku – mam nadzieję, że filmik ułatwi Ci to zadanie!

Ciasto na tę bezglutenową pizzę dyniową, to świetna baza do ekspresowych wypieków, które możesz przyrządzić ze swoimi ULUBIONYMI DODATKAMI.

Swoją wersję tej jesiennej, sezonowej pizzy przygotowałam z sosem pomidorowym, serem, warzywami i aromatyczną ciecierzycą, którą obtoczyłam w smakowitej marynacie. Wyszła przepyszna i na pewno nieraz zagości na moim stole.

Za każdym razem możesz sięgać po inne, sezonowe lub ulubione dodatki. Jeśli chcesz jeszcze bardziej PODKREŚLIĆ DYNIOWY CHARAKTER tej pizzy, to do sosu pomidorowego dodaj łyżkę puree z dyni lub przygotuj przepyszny sos dyniowo-serowy z przepisu na bezglutenową pizzę z sosem dyniowym i wędzonym tofu. Możesz też zastąpić ciecierzycę pokrojoną w drobną kostkę dynią hokkaido. Zamarynowana w podanych w przepisie przyprawach i przypieczona na pizzy będzie smakować wspaniale.

Ekspresowa, dyniowa pizza bez glutenu i drożdży, to przepis, który warto wypróbować tej jesieni! Jest pyszna, aromatyczna i szybka w przygotowaniu. Dodatkowo poznasz nową technikę pieczenia, która będzie pomocna, szczególnie jeśli musisz wyeliminować drożdże z diety.

Pizza „bez wszystkiego” to wyzwanie i nietypowe podejście do tradycyjnego włoskiego placka, ale mam nadzieję, że Ci posmakuje!

Skorzystałaś/ skorzystałeś z przepisu?
Daj znać jak Ci poszło i oznacz mnie na Instagramie @bezbezpl

zajrzyj również tutaj

11 komentarzy

Aleksandra 13 listopada 2021 - 18:19

Kasiu, w przepisie zniknął glutek z babki jajowatej. Chyba że ja nie widzę 😉

Odpowiedz
Kasia 14 listopada 2021 - 17:13

Tak, umknęła mi! Już dopisałam! 😉

Odpowiedz
Karolina 25 listopada 2021 - 16:08

Czy babke jajowata można zastąpić siemieniem?

Odpowiedz
Kasia 26 listopada 2021 - 14:46

Niestety nie, zwykłe mielone siemię lniane się tu zupełnie nie sprawdzi – nie scali odpowiednio masy, nie zamieni się w niemal stały, gęsty żel. Można poeksperymentować z odtłuszczonym, mielonym siemieniem lnianym (już zmielonym),ale to również nie będzie to samo.

Odpowiedz
Barbara 7 stycznia 2022 - 10:32

Czy mogę zrobić purre z dyni piżmowej?

Odpowiedz
Barbara 7 stycznia 2022 - 20:28

Zrobiłam pizzę z dyni piżmowej, mimo, że nie zdążyła mi Pani odpisać, czy ona może być. Fajna i b. smaczna pizza, miałam nieco inne dodatki na górze i nie była taka pomarańczowa jak Pani (pewnie dlatego, że nie była hokkaido) ale jestem bardzo zadowolona z efektu. Następnym razem zrobię jedynie jeszcze cieńsze ciasto 🙂

Odpowiedz
Kasia 10 stycznia 2022 - 11:09

Super, bardzo się cieszę, że pizza się udała! Ja nie testowałam dyni piżmowej, więc to cenna wskazówka dla innych.

Odpowiedz
Ania 16 października 2022 - 18:22

Czy można zastąpić czymś mąkę ryżowa ?

Odpowiedz
Kasia 16 października 2022 - 20:44

Spróbowałabym dać więcej mąki jaglanej – drobno mielonej, niegorzkiej w smaku. Ciasto w tej wersji może potrzebować ok. 2 łyżek płynu mniej, ale zależy to od chłonności danej mąki. Natomiast w przypadku innych mąk jest ryzyko, że ciasto wyjdzie zbyt wilgotne lub zakalcowate w środku.

Odpowiedz
Estera 31 stycznia 2023 - 20:36

Czy zamiast babki jajowatej można dać jajko?

Odpowiedz
Kasia 20 marca 2023 - 21:30

Oj nie, babka to nasz “gluten”! Jajko nie da takiego efektu.

Odpowiedz

Zostaw komentarz

Zostawiając komentarz na blogu wyrażasz zgodę na przetwarzanie podanych w nim danych osobowych i publikację jego treści (twój adres e-mail nie zostanie opublikowany). Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności.

COPYRIGHT © 2023 BEZBEZ STUDIO Katarzyna Wojnowska, Wszelkie prawa zastrzeżone