BATATOWE CIASTO CZEKOLADOWE BEZ GLUTENU, MLEKA I JAJEK

autor Kasia | BezBez
23 komentarze
Batatowe ciasto czekoladowe bez glutenu, jajek i mlek

Czy przepis na to batatowe ciasto czekoladowe bez glutenu powstał niemal rok temu? Być może. Czy jest pyszny i wart wypróbowania? Na pewno! To ciasto to coś pomiędzy murzynkiem a brownie. Nie jest jednak ani tak puszyste, jak to pierwsze, ani też zakalcowate i mokre, jak to drugie. Ma natomiast treściwy, ciężki, lekko wilgotny, mocno czekoladowy miąższ – przepyszny! Jeśli masz ochotę na porządny czekoladowy deser, to koniecznie je sobie przygotuj.

Na blogu znajdziesz wiele przepisów na czekoladowe, bezglutenowe ciasta i ciasteczka. Każdy z nich jest trochę inny i warty przetestowania. Spróbuj ciasta czekoladowego na bananie bez jajek lub murzynka w wersji z jajkiem, muffinek na bazie dyni, ciasteczek czekoladowych z orzechami laskowymi czy wegańskiego brownie w 3 minuty. Sprawdź, który wypiek smakuje Ci najbardziej!


Batatowe ciasto czekoladowe bez glutenu to MIĘKKIE, WILGOTNE, TREŚCIWE I MOCNO KAKAOWE ciacho, które jest dość łatwe w przygotowaniu. Jeśli masz gotowe puree z batata, to reszta pójdzie już gładko.

To ciasto to typowa mieszanka mokrych i suchych składników. Dodatkiem, który sprawia, że jest takie konkretne i rozpustne, jest rozpuszczona, gorzka czekolada. To ona sprawia, że ciasto nie jest tak lekkie jak np. to na bananie. Nie jest jednak też ciężkie, mokre i zakalcowate jak typowe brownie. Ma w sobie sporo wilgotności od batatowego puree, ale też nieco puszystości. Odpowiednia kompozycja mąk, proporcja płynów i dobry proszek do pieczenia mają tu duże znaczenie.

W zależności od tego jaką foremkę do pieczenia wybierzesz, MOŻESZ UZYSKAĆ RÓŻNE WYPIEKI – wysokie, okazałe ciacho lub płaski placek z dodatkami.

W tym pierwszym przypadku, jeśli pieczesz batatowe ciasto czekoladowe bez glutenu w tortownicy o śr. ok. 21 cm lub węższej keksówce i chcesz uzyskać dość wysoki wypiek, zwróć uwagę, by odpowiednio dopiekł się w środku – jeśli trzeba wydłuż czas pieczenia. Nie szalej też ze zbyt dużą ilością dodatków na wierzchu – posiekana czekolada, krówki lub groszki czekoladowe będą odpowiednie.

Natomiast, gdy chcesz piec w większej prostokątnej lub kwadratowej foremce i otrzymać niski placek, możesz pokusić się o więcej dodatków. Świetnie sprawdzą się tu sezonowe owoce, np. śliwki lub truskawki, które wspaniale komponują się z czekoladowym, wilgotnym ciastem. Tutaj również zwróć uwagę na czas pieczenia – może być krótszy niż w przepisie. Takim oto sposobem możesz z jednej receptury uzyskać różne wypieki.

Pierwowzór tego ciasta przygotowywałam wiosną. Natomiast teraz, jesienią, możesz spróbować sięgnąć po SEZONOWY ZAMIENNIK dla batata – DYNIĘ HOKKAIDO.

Miąższ tej odmiany dyni jest równie gęsty i kremowy, tylko nieco mniej słodki od tego z batata. Podobnie jak w przypadku słodkiego ziemniaka, puree dyniowe najlepiej przegotować z pieczonego, a nie gotowanego warzywa, by wydobyć z niego jak najwięcej słodkiego smaku i aromatu. Pieczenie to w wielu przypadkach taki „game-changer”, dlatego nie warto iść na skróty.

Batatowe ciasto czekoladowe bez glutenu czekało wiele miesięcy na publikację, ale w końcu wyszło to na dobre – jesień chyba jest najlepszą porą na raczenie się takimi smakołykami. Mam nadzieję, że ten przepis sprawi Ci sporo przyjemności!

Skorzystałaś/ skorzystałeś z przepisu?
Daj znać jak Ci poszło i oznacz mnie na Instagramie @bezbezpl

zajrzyj również tutaj

23 komentarze

Katarzyna 29 października 2021 - 20:33

Kasiu.. jakiej czekolady tutaj uzylas? Tzn. ile procent kakao? Oraz.. czy masz pomysł, jak zrobić by wierzch ciasta nie popękał? Z czego to może wynikać? Ciasto jest poza tym.. przepyszne!! 🙂

Odpowiedz
Kasia 3 listopada 2021 - 17:19

Cieszę się, że ciacho smakowało! Za każdym razem pewnie nieco innej czekolady używałam, ale zapewne każda miała koło 70% kakao. Natomiast to spękanie próbowałam zniwelować, ale za każdym razem traciła na tym nieco konsystencja ciasta, więc jeszcze nie mam na to odpowiedzi. Ciasto w niższych formach wychodziło mi mniej spękane. Jak wpadnę jeszcze na jakiś pomysł to dam znać!

Odpowiedz
Ewelina 20 sierpnia 2023 - 10:36

A jakby tak posmarować wierzch odrobiną tłuszczu, np. olejem kokosowym? W przypadku chleba sprawdza się takie rozwiązanie (smaruję oliwą). Nie wiem jak przy ciastach

Odpowiedz
Kasia | BezBez 16 listopada 2023 - 22:36

Nie wiem czy jest taka potrzeba, skórka chleba to trochę coś innego…

Odpowiedz
Agnieszka 9 listopada 2021 - 09:40

Batatowe czekoladowe dzisiaj zaniosłam do pracy – wyszło przepysznie! Piekłam w tortownicy 20cm i u mnie ciasto potrzebowało 75min, ale warto, bo pięknie wyrosło, jest ciężkie, wilgotne, treściwe, czekoladowe, ale nie za słodkie. No rewelacja, jestem bardzo zadowolona 🙂

Odpowiedz
Kasia 9 listopada 2021 - 14:13

Super, że tak się udało i posmakowało! Takie wiadomości mega mnie wspierają, dziękuję!:)

Odpowiedz
Agnieszka 10 listopada 2021 - 13:57

Ja w ogóle jestem z Poznania, więc jak w firmie dowiedzieli się, że to ciasto w zasadzie jest z PYRÓW to okrzyknęli je najlepszym ciastem świata 😀 Na święta też mam przynieść, już nie mam wyjścia 😉

Odpowiedz
Kasia 14 listopada 2021 - 17:33

Haha, świetne, mega komplement! 😀 Mam nadzieję, że kolejnym razem również wyjdzie wspaniale!

Odpowiedz
Joanna 17 listopada 2021 - 09:05

Wspaniałe ciasto ❤️ tego właśnie potrzebowałam na mojej diecie. W końcu ciasto, które smakuje jak ciasto. W ogóle cieszę się ogromnie, że odkryłam tego bloga, bo widzę że przepisy są tak dopracowane. Po zrobieniu placków z tego bloga odzyskałam wiarę w bezglutenowe, wegańskie wypieki. Że mogą być puszyste, wyrośnięte i naprawdę pyszne. A nie wiecznie glut

Odpowiedz
Kasia 18 listopada 2021 - 13:52

Bardzo mi miło, dziękuję za ciepłe słowa! Właśnie tak staram się opracowywać moje przepisy – żeby jak najbardziej przypominały te tradycyjne.:)

Odpowiedz
Marzynia Mamcia 13 grudnia 2021 - 13:43

Nawet zdrowi jak byki wszystkożercy powinni tu zaglądać, tak pyszne są te ciasta 😀

Odpowiedz
Beata K 22 lutego 2022 - 21:37

To jest pyszne! Bardzo dobrze udaje gluten. Dodałam trochę więcej płynu. Pewnie dlatego że mąki odmierzałam tylko wg wagi, nie objętości. Dziękuję za ten przepis i czekam na ebook!

Odpowiedz
Kasia 1 marca 2022 - 12:56

Bardzo się cieszę, że smakowało! Dziękuję, że czekasz! 🙂

Odpowiedz
Ewelina 27 listopada 2022 - 13:34

Czy syrop klonowy można czymś zastąpić, pominąć?

Odpowiedz
Kasia 4 grudnia 2022 - 15:07

Najlepiej innym płynnym słodem: miodem, syropem z agawy itp. Możesz go pominąć i dodać więcej sypkiego słodu, ale ciasto może potrzebować odrobinę płynu więcej i mieć delikatnie inną konsystencję po upieczeniu.

Odpowiedz
Edyta 25 grudnia 2022 - 09:19

Ciasto przepyszne i rzeczywiście wychodzi jak w przepisie co jest rzadkością w wypiekach bezglutenowych wegańskich. Bardzo dziękuję za ten przepis wszystkim na Wigilii bardzo smakowało i zniknęło po chwili.
Ps. Ja zamieniłam m. gryczaną na kukurydzianą i siemię na chia, dałam też mniej płynów (o 80 ml mleka roślinnego) sugerując się wskazówką pod przepisem. Następnym razem dam trochę więcej i zobaczę jaki będzie efekt.

Odpowiedz
Kasia 21 marca 2023 - 14:23

Cieszę się, że smakowało i eksperyment z zamiennikami się powiódł! Trzymam kciuki za kolejne. 🙂

Odpowiedz
Magda 23 września 2023 - 13:37

Czym mogę zastąpić mąkę ryżową i kukurydzianą?

Odpowiedz
Kasia | BezBez 16 listopada 2023 - 22:09

Pytasz konkretnie o ten przepis? Bo tam nie ma kukurydzianej. Zamienniki dostosowuje do przepisu, to dużo zależy od pozostałych składników. Najczęściej zamiast ryżowej używam jaglanej, a zamiast kukurydzianej mąki z ciecierzycy, ale nie zawsze to się sprawdzi.

Odpowiedz
Wiktoria 28 października 2023 - 19:44

Ciasto wyszło idealne, dzięki za przepis! Zrobię je jeszcze nie raz

Odpowiedz
Kasia | BezBez 16 listopada 2023 - 21:05

Super wiadomość, bardzo się cieszę!:) Niech kolejne udadzą się równie wspaniale!

Odpowiedz
Urszula 3 grudnia 2024 - 11:30

Witam! Jaką mąką mogę zamienić w Pani przepisach mąkę ryżową, ponieważ córka nie może jej spożywać? Z góry bardzo dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam.

Odpowiedz
Kasia | BezBez 3 grudnia 2024 - 13:02

Wszystko zależy od przepisu i innych składników/mąk, nie ma jednego uniwersalnego zamiennika. Najczęściej sprawdza się mąka jaglana.

Odpowiedz

Zostaw komentarz

Zostawiając komentarz na blogu wyrażasz zgodę na przetwarzanie podanych w nim danych osobowych i publikację jego treści (twój adres e-mail nie zostanie opublikowany). Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności.