fbpx

Pomarańczowy sernik jaglany (bezglutenowy, wegański)

autor Kasia | BezBez
20 komentarzy
Pomarańczowy sernik jaglany bez glutenu i nabiału

Dziś przed wami klasyka w nowym wydaniu, czyli sernik bez sera dla alergików, wegan i osób na dietach eliminacyjnych. Pomarańczowy sernik jaglany na czekoladowym spodzie, ze skórką pomarańczową i rodzynkami w rumie to prawie świąteczna klasyka. Nie ma w nim sera, soi ani orzechów, a jest mnóstwo aromatu i świątecznych smaków.

W tym roku w ramach zastępnika sernika postawiłam na jagielnik, ale dodałam do niego coś od siebie. Często do serników na bazie kaszy jaglanej dorzucałam nerkówce lub tofu, a tym razem postawiłam na ciecierzycę.

Dodatek strączków do sernika jaglanego zmienia nieco jego „kaszową” konsystencję i podnosi walory odżywcze. Jak wiecie sama źle trawię strączki, ale ciecierzyca w puszcze jest dozwolona na diecie „low FODMAP” w niewielkiej ilości i dobrze wypłukana z zalewy, do której przechodzą wszystkie problematyczne dla jelit związki (¼ szkl., ok 42 g). Kawałek ciasta nie powinien więc spowodować żadnych rewolucji. Dzięki dodatkowi cieciorki sernik jest również odpowiedni dla tych, co unikają orzechów lub soi. Jednak, jeśli nie straszne wam tofu, to sprawdźcie koniecznie zeszłoroczny przepis na wypasiony tofurnik z masą makową.

W tym roku zamarzył mi się sernik jaglany w bardzo klasycznej wersji, czyli pełen kandyzowanej skórki pomarańczowej i rodzynek namoczonych wcześniej w rumie.

Do tego idealnie kruchy czekoladowy spód z migdałowo-rumowym aromatem i wyszło prawdziwe świąteczne ciasto. Jeśli jednak jesteście w tej połowie ludzkości, która nie uznaje rodzynek w serniku ani żadnych dodatków, to spokojnie możecie je pominąć. Poszalejcie wtedy z dekoracją. Polejcie sernik polewą czekoladową lub lukrem i posypcie chrupiącymi dodatkami. Niech będzie na wypasie, jak na świąteczne ciacho przystało!

Mam nadzieję, że pomarańczowy sernik jaglany przypadnie wam do gustu i zrekompensuje brak prawdziwego serowego ciasta na stole.

Ja nie ukrywam, że zamierzam zgrzeszyć na święta i pożreć kawałek najlepszego sernika mojej siostry. A po świętach znowu reżim…choć chyba ta moja dieta nie jest taka straszna? 😉

Smakowitych Świąt!

Skorzystałaś/ skorzystałeś z przepisu?
Daj znać jak Ci poszło i oznacz mnie na Instagramie @bezbezpl

zajrzyj również tutaj

20 komentarzy

Marzynia Mamcia 6 stycznia 2019 - 20:44

Jej, wygląda zupełnie jak “prawdziwy”! W czasie świąt Martik totalnie odpuścił dietę i – dzięki Bogu – obeszło się bez szczególnych sensacji.
Najlepsze życzenia noworoczne kochana Kasiu! Życzymy Ci całą rodziną szczęśliwych chwil, pomyślności i kulinarnej weny, i żeby NIGDY nie bolał brzuszek (chyba, że ze śmiechu :-D)

Odpowiedz
Kasia 7 stycznia 2019 - 14:02

Ja też nieco zgrzeszyłam w święta, ale już wracam na dobre tory 🙂 Dziękuję serdecznie za życzenia i ślę dużo dobrej energii dla całej rodzinki. Samych wspaniałości w Nowym Roku!

Odpowiedz
Blue 2 lutego 2019 - 06:42

Bardzo fajne ciasto, smaczne i zaskakujące, ale spód jakiś taki za twardy, za suchy czy można zrobić jakiś inny spód.

Odpowiedz
Kasia 2 lutego 2019 - 16:48

Cieszę się, że ciasto ci posmakowało 🙂 Co do spodu, to jestem zaskoczona, że wyszedł ci za twardy, bo to jeden z lepszych spodów jaki mi wyszedł, powinien być miękki, lekko kruchy. Ewentualnie twardnieje po przechowywaniu w lodówce, ale ja zawsze wyjmuje wcześniej ciacho przed jedzeniem. Czasem mąki mają różną chłonność i może u Ciebie zabrakło trochę oleju lub mleka, nie wiem jaką konsystencję miało ciasto przed pieczeniem, więc trudno powiedzieć, co zawiniło. Oczywiście możesz zrobić, to ciacho na innym spodzie, jaki lubisz 🙂

Odpowiedz
Sylwia 4 grudnia 2019 - 17:39

Czym można zastąpić mleko kokosowe? Mam nietolerancję na kokos.

Odpowiedz
Kasia 4 grudnia 2019 - 19:25

Mleko kokosowe – a właściwie tylko jego stałą część (śmietankę) trudno zastąpić w tym przepisie, bo żadne inne mleko roślinne nie jest tak tłuste… Możesz spróbować dodać np. dowolnego mleka roślinnego (ok. 1 szkl. – dolewałabym powoli sprawdzając konsystencję masy) i np. 2-3 łyżki czegoś gęstego i tłustego np. masła z nerkowców.

Odpowiedz
Kasawi 13 grudnia 2019 - 12:52

A jak mąka mogę zastąpić mąkę owsianka mój syn ma nietolerancję na owies?

Odpowiedz
Kasia 16 grudnia 2019 - 09:52

Spróbuj ryżowej, jaglanej, gryczanej lub kasztanowej. Ewentualnie pomieszaj jakieś 2 rodzaje z tych mąk, powinno być ok.

Odpowiedz
Magdalena 13 grudnia 2019 - 20:09

Ciasto wygląda pysznie, ale z tego co mi wiadomo ciecierzyca, rum i rodzynki są zakazane w diecie low fodmap :(.

Odpowiedz
Kasia 16 grudnia 2019 - 09:55

Jeśli chodzi o rum, to masz rację – nie wiedziałam o nim i dodam tę informację. Natomiast co do rodzynek i ciecierzycy, to tak jak napisałam w poście i we wskazówkach pod przepisem są one dozwolone do pewniej ilości i w kawałku/porcji ciasta nie powinny stanowić problemu. Oczywiście takiego ciasta nie jemy w fazie eliminacyjnej, gdy eliminujemy do zera wszystkie te składniki.

Odpowiedz
Anka 11 grudnia 2021 - 15:38

Czy mogłabym zastąpić czymś ciecierzycę? Niestety syn jest uczulony.

Odpowiedz
Kasia 13 grudnia 2021 - 13:01

Najlepiej sprawdziłaby się tu biała fasola w tej samej ilości. Spróbowałabym też ewentualnie dodać 1-1½ kostki tofu naturalnego i ewentualnie 1-2 łyżki mąki kokosowej dla zagęszczenia masy i podkręcenia sernikowej konsystencji.

Odpowiedz
Olo 24 marca 2021 - 13:50

Ile użyć zwykłej mąki tylko pszennej? I czy można wyrzucić sok z cytryny syn ma alergie na cytrusy

Odpowiedz
Kasia 25 marca 2021 - 11:54

Nie podpowiem w kwestii mąki pszennej, bo jej nie używam – w przepisie wychodzi ok. 1 1/3 szkl. mąki i może z tą ilością bym poeksperymentowała. Natomiast jeśli chodzi o sok z cytryny, to nie da się go zastąpić w tym przepisie – on odpowiada za kwaskowaty, “serowy” smak masy. Można go spróbować pominąć i doprawić masę jaglaną czymś innym, ale ciasto już nie będzie smakowało “sernikowo”. To będzie coś innego.

Odpowiedz
Kasia 19 grudnia 2021 - 13:16

Witam, chciałam tylko podziękować za pani pracę. Jestem pod ogromnym wrażeniem z jaką dokładnością przygotowane są przepisy. Drukuję przepis na “sernik” i mam w planie przygotować go na święta 🙂

Odpowiedz
Kasia 20 grudnia 2021 - 18:39

Dziękuję za ciepłe słowa! Mam nadzieję, że jagielnik Ci posmakuje. 🙂

Odpowiedz
Agnieszka 30 grudnia 2021 - 19:38

Jakie to było dobre! Wszystkim bardzo smakował i nikt się nie połapał, że to sernik bez sera. Zrobiłam na Święta i robię znów, na życzenie domowników.

Odpowiedz
Kasia 4 stycznia 2022 - 10:28

Bardzo się cieszę, że tak Wam posmakowało! Takie wiadomości są dla mnie bardzo ważne – dziękuję!

Odpowiedz
Beata K 18 stycznia 2022 - 16:41

Dobre ciacho! Zrobiłam wczoraj i połowy już nie ma. Na zimno jest pycha, jednak największą satysfakcję sprawiało mi wyjadanie resztek jeszcze ciepłej masy z blendera 🙂

Odpowiedz
Kasia 21 stycznia 2022 - 11:21

Ale się cieszę! 🙂 Wyjadanie resztek, to zawsze taki pyszny bonus podczas pieczenia. 😉

Odpowiedz

Zostaw komentarz

Zostawiając komentarz na blogu wyrażasz zgodę na przetwarzanie podanych w nim danych osobowych i publikację jego treści (twój adres e-mail nie zostanie opublikowany). Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności.