fbpx

Bezglutenowe ciasto kruche z jagodami, morelami i budyniem (bez jaj i nabiału)

autor Kasia | BezBez
16 komentarzy
Bezglutenowe ciasto kruche z jagodami, morelami i budyniem (wegańskie)

Mam ogromną słabość do połączenia ciasta kruchego i budyniu, więc ostatnią porcję jagód postanowiłam wykorzystać właśnie do takiego ciacha. Bezglutenowe ciasto kruche z jagodami podkręciłam dodatkiem moreli, które też czekały na wykorzystanie. Wyszło przepysznie! Jeśli szukacie jeszcze pomysłu na deser z wykorzystaniem jagód lub innych letnich owoców, to ten przepis świetnie się nada.

Sezon na jagody dobiega końca, więc pamiętajcie, że do przepisów z ich udziałem, możecie wykorzystać również inne letnie owoce. Pierogi z jagodami, letnie owoce pod kruszonką, jagodzianki, muffinki, pampuchy, możecie również podać z truskawkami, porzeczkami, malinami, brzoskwiniami i miksować sezonowo to co jest pod ręką.


Bezglutenowe ciasto kruche z jagodami to połączenie kremowej, waniliowej, budyniowej masy, kwaskowatych owoców i pysznego, kruchego ciasta. A to wszystko bez pszenicy, jaj i nabiału z mleka krowiego.

Ciasto wyszło przyjemnie kruche i delikatne, a jednocześnie bez problemu utrzymuje wilgotną budyniową masę. Jest neutralne w smaku i naprawdę smaczne. Świetnie będzie komponować się również z innymi kremami, sprawdzi się jako spód na szarlotkę i do różnych wypieków, więc śmiało możecie wykorzystać je do swoich kulinarnych eksperymentów.

Bezglutenowe ciasto kruche z jagodami i masą budyniowa bez jaj i nabiału
Masa budyniowa to połączenie tradycyjnego budyniu i domowych mąk – ziemniaczanej i ryżowej.

Taki budyń, przygotowany w nieco mniejszej ilości wody, wychodzi bardzo gęsty i zbity, ale w piekarniku zmienia się z powrotem w bardziej płynną masę. Ciasto z budyniem najlepiej kroić dopiero po całkowitym wystudzeniu, żeby masa odpowiednio się ścięła i dała ładnie kroić. Po schłodzeniu nabierze jeszcze lepszej konsystencji.

Wierzch budyniowej masy obsypałam jagodami i pokrojonymi morelami, ale świetnie sprawdzą się też soczyste brzoskwinie. Możecie również sypnąć więcej jagód lub dodać inne drobne, letnie owoce np. maliny lub porzeczki. Górę owoców przykryłam startą na tarce schłodzona masą, kruchego ciasta i zapiekłam całość – pycha!

Bezglutenowe ciasto kruche z jagodami to deser, który wygląda i smakuje bardzo tradycyjnie, a nie zawiera typowych składników – glutenu, jajek i nabiału. To kolejnych dowód na to, że na specjalnej diecie wystarczy trochę pokombinować, a nikt nie pozna, że je deser pełen dziwnie brzmiących składników.

Kruche ciasto, budyń i owoce to klasyka, która zawsze się sprawdza.  Jeśli więc szukacie nieco bardziej swojskich smaków, chcecie przygotować prosty deser na rodzinne spotkanie czy do niedzielnej kawy, to śmiało sięgnijcie po ten przepis.  Możecie przygotować go również w formie małych tart czy prostokątnego placka i zmieniać owoce według pory roku i sezonu. Na pewno Wam wyjdzie!

Skorzystałaś/ skorzystałeś z przepisu?
Daj znać jak Ci poszło i oznacz mnie na Instagramie @bezbezpl

zajrzyj również tutaj

16 komentarzy

Julia 5 sierpnia 2020 - 00:01

Wygląda pysznie! Kasiu, a jak zachowuje się to ciasto kruche na drugi, trzeci dzień? Do tej pory moje doświadczenia z bezglutenowymi spodami kruchymi były takie, że w dzień pieczenia ciasto jest pyszne, natomiast po spędzeniu nocy w lodówce staje się twarde i gliniaste… Jak ma się sprawa z tym? Pozdrawiam 🙂

Odpowiedz
Kasia 10 sierpnia 2020 - 13:47

U nas zostało zjedzone na drugi dzień i było bardzo dobre, nie za twarde, kruche, ale jak to ciasto z lodówki, przechodzi nieco wilgocią i jest nieco inne niż świeże – na to nie ma rady. Najlepiej wyjąć je chwilę wcześniej z lodówki. Myślę, że zależy też to od tego, czy używasz do ciasta masła klarowanego, oleju kokosowego czy pół na pół jak ja – konsystencja ciasta po przechowywaniu w lodówce może być inna.

Odpowiedz
Marta 2 czerwca 2021 - 19:17

Gęstnieje Ci budyń na mleku ryżowym? :O Mi nie i wiem, że wiele osób to potwierdza 🙂 Chyba że to zależy od producenta…

Odpowiedz
Kasia 4 czerwca 2021 - 11:02

Tak gęstnieje normalnie niezależnie od rodzaju mleka i budyniu. Nie wiem w czym może tkwić problem u Ciebie, bo skrobia powinnam żelować w każdym gorącym/wrzącym płynie, nawet w wodzie, nie powinno mieć to znaczenia.

Odpowiedz
Marta 4 czerwca 2021 - 14:17

Nie wiem, ale więcej nie będę ryzykować 😀 Do ciast robię z sojowego – tak jak i tym razem.

Dziękuję za przepis – myślę, że będzie powtórka! 🙂 W mojej wersji więcej erytrytolu, bo lubię słodkie, ale i tak jest kwaśno (zamiast jagód i moreli – mrożone maliny, porzeczki itp.). Budyń nakłada się ciężko, ale rzeczywiście wszystko ładnie się wyrównuje w piekarniku 🙂 Pozdrawiam

Odpowiedz
Kasia 7 czerwca 2021 - 11:17

Ja do budyniu do ciast często też dodaję nieco tłustego mleka kokosowego – wychodzi fajny treściwy, budyń. Też polecam spróbować. 🙂 Cieszę się, że cicho smakowało! Pozdrowienia. 🙂

Odpowiedz
Gosia 16 lipca 2022 - 19:58

Czy mozna zamienić mąkę z orzechów na inną lub pominąć?

Odpowiedz
Kasia 22 lipca 2022 - 14:56

Mąka z orzechów daje fajnej kruchości w cieście, ale jeśli nie możesz spożywać orzechów, to spróbuj dodać zmielone na pył pestki słonecznika lub po prostu łyżkę mąki ryżowej i kukurydzianej więcej. Jeśli pominiesz ten dodatek również nie powinno nić się dziać. W zależności od wybranej opcji, ciasto może wymagać mniej lub więcej wilgotnych składników – w razie czego pomiń np. napój roślinny lub dodaj więcej tłuszczu.

Odpowiedz
Alala 16 września 2021 - 18:24

Ciasto przepyszne!! Bardzo dziękuje za ten świetny przepis i za wszystkie inne stworzone z myślą o alergikach

Odpowiedz
Kasia 20 września 2021 - 11:33

Ogromnie mi miło! 🙂 Życzę kolejnych udanych wypieków, pozdrowienia! 🙂

Odpowiedz
Beata K 15 grudnia 2021 - 17:45

Na tym kruchym zrobiłam dziś makowiec. Zapomniałam o glutku, a i tak wyszło super. Najpierw podpiekłam ponakłuwany spód przez 10 minut. Potem wyłożyłam masę makową i pokruszyłam po wierzchu resztkę kruchego.

Odpowiedz
Kasia 17 grudnia 2021 - 15:44

Bardzo się cieszę! Dzięki za super wskazówkę! <3

Odpowiedz
becia 27 stycznia 2022 - 12:45

super przepis 🙂 czy mogę zamiast jagód dodać jabłka?

Odpowiedz
Kasia 1 lutego 2022 - 13:51

Myślę, że można spróbować. 🙂

Odpowiedz
Beata 8 grudnia 2022 - 15:57

Kasiu, czy moza zamiast swiezych brzoskwin uzyc tych z puszki?

Odpowiedz
Kasia 21 grudnia 2022 - 13:10

Myślę, że tak. Takie brzoskwie mogą mieć więcej wody w sobie, więc może ciasto będzie potrzebować chwilę zanim się je rozkroi, żeby wszystko się ładnie scaliło. Ale na pewno będzie pysznie!

Odpowiedz

Zostaw komentarz

Zostawiając komentarz na blogu wyrażasz zgodę na przetwarzanie podanych w nim danych osobowych i publikację jego treści (twój adres e-mail nie zostanie opublikowany). Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności.

COPYRIGHT © 2023 BEZBEZ STUDIO Katarzyna Wojnowska, Wszelkie prawa zastrzeżone